Dzień Liczby Pi

Liczba π – Ludolfina – jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych, to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Ma ona nieskończone rozwinięcie dziesiętne, a kolejność jego cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.

Na świecie Dzień Liczby π, obchodzony jest 14 marca. Data, która w USA zapisywana jest jako „3.14”, nie została wybrana przypadkowo, wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego tej liczby.

Pomimo zdalnego trybu nauczania, w naszej szkole postanowiliśmy uczcić Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W tym celu chętni uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli matematyki, przedstawili rozwinięcie dziesiętne liczby π, wykonując zdjęcia z odpowiednimi cyframi.