Dzień Rzucania Palenia w naszej szkole

 

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat włączają się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. Na całym świecie dzień ten jest obchodzony w trzeci czwartek listopada.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi  na szkodliwość palenia papierosów, e -papierosów, a tym samym dążenie do zmiany zachowań na te, które są dobre dla zdrowia człowieka. Uczniowie klas III, VI, VII i VIII realizują programy antytytoniowe, których głównym celem jest zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Obchody Dnia Rzucania Palenia w naszej szkole zostały przeprowadzone we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sierpcu. Uczniowie klasy III d pod kierunkiem pani Iwony Chyżyńskiej zaprezentowali apel o tematyce antytytoniowej pod hasłem „Moda na niepalenie”. Młodzi artyści zachęcali do zdrowego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej i dbania o własne zdrowie już od najmłodszych lat. Poprzez słowa wierszy i piosenki ukazywali zgubne skutki palenia papierosów, jednocześnie promując zdrowy styl życia, wolny od uzależnień. Salę zdobiły piękne prace plastyczne uczniów, które ukazywały świat bez papierosów jako „pozytywny i kolorowy”, zaś świat osób palących jako „smutny i niezdrowy”.

„W każdej rodzinie chcemy być zdrowi,
Walkę z nałogiem podjąć gotowi.
Żyć z nikotyną jest niebezpiecznie,
Walczmy więc wszyscy bardzo skutecznie”.

Podczas tego dnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Moda na niepalenie”, zorganizowany przez pedagoga i psychologa szkolnego.

Oto laureaci konkursu:

I miejsce:
Hubert Lemanowicz kl. III b

 II miejsce:
Anna Baczewska kl. III d
Amelia Michewicz kl. III d

III miejsce:
Maria Brudzyńskakl. III c
Aleksandra Sulkowskakl. III b

Wyróżnienia:

Zofia Słomińskakl. III d
Antoni Szpakowskikl. III b
Michał Bapkl. III a
Szymon Kowalskikl. III b
Maja Przeciszewskakl. III d
Agata Wojtaskl. III c
Nikola Lipkakl. III b
Maja Pawłowskakl. III c
Julia Ratkakl. III a
Michalina Pęcherzewska kl. III b

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!

 

W pogadance z uczniami wzięła udział pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące szkodliwości nikotyny i rozwijali w sobie postawę asertywną, by nie ulec w przyszłości temu nałogowi. Cieszymy się, że nasi uczniowie swoją pozytywną postawą zachęcali do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek. Na korytarzu szkolnym będzie wyeksponowana tablica z pracami plastycznymi uczniów i ulotkami, dotyczącymi szkodliwości palenia papierosów oraz promującymi zdrowy styl życia, bez używek. Prace uczniów wyrażają ich sprzeciw wobec używania wszelkich produktów tytoniowych, uzasadniając szkodliwość nikotyny.

Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia w przyszłości po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Oby uczniowie zapamiętali słowa: „Nie pal przy mnie, proszę, bo tego nie znoszę” i „Mózg nastolatków jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe działanie nikotyny”.

 

 

facebook