Ekologiczny Piknik Rodzinny

23 września 2023 roku, w piękną, jesienną sobotę w naszej szkole odbył się  Ekologiczny Piknik Rodzinny dla dzieci zorganizowany na terenie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. Jego celem było wspieranie  lokalnych inicjatyw związanych z budowaniem postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska. Piknik został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie a zorganizowany pod patronatem Minister Klimatu i Środowiska – Anny Moskwy we współpracy z Urzędem Miasta w Sierpcu.

Pani Dorota Ossowska, dyrektor szkoły, powitała przybyłych gości:

– p. Jarosława Perzyńskiego – Burmistrza Miasta,

– p. Zbigniewa Polińskiego – przedstawiciela Nadleśnictwa Płock,

– p. Marka Zdrojewskiego – Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury,

– p. Anetę  Dębowską – Inspektor Wydziału Oświaty i Kultury,

– p. Dariusza Malanowskiego – przewodniczącego Rady Miasta,

– p. Waldemara Frydrychowicza – wiceprzewodniczącego Rady Miasta,

– p. Agnieszkę Janiszewską – instruktor Centrum Kultury i Sztuki,

– p. Przemysława Burzyńskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu

– p. Jarosława Żmijewskiego – dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

Szczególnie ciepło przywitała dzieci, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli sierpeckich mediów oraz przybyłych sierpczan.

Swoją obecnością zaszczycili nas również  p. Piotr Zgorzelski – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Wicemarszałek Sejmu oraz p. Piotr Rzeszotarski – radny Rady Miejskiej Sierpca, którzy również podarowali sadzonki drzewek.

Pan Burmistrz pogratulował pomysłu oraz podziękował za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie imprezy proekologicznej. Koordynatorem podjętych działań była p. Marta Guba, nauczycielka naszej szkoły.

Piknik uatrakcyjniły przygotowane różne stanowiska.

– „Zdrowa żywność – ekologia w naszej diecie’’ – zasady zdrowego odżywiania.

– „Ścieżka edukacyjna – zwierzęta i rośliny’’ – quiz sprawdzający wiedzę.

– „Mały ogrodnik’’ – samodzielne sadzenie roślin.

– „Eko – biżuteria’’ – wykonanie ozdoby z materiałów naturalnych.

– „Bieg po zdrowie’’- tor z przeszkodami.

– „Segreguję, przyrodę szanuję’’ – zabawa zręcznościowa.

Przedsięwzięcia realizowane podczas pikniku polegały na propagowaniu postaw ekologicznych i połączone były z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska naturalnego, pogłębieniem wiedzy i wrażliwości ekologicznej a także rozbudziły wśród uczestników szacunek do otaczającego nas świata.

Wszystkie stanowiska cieszyły się popularnością mniejszych i większych mieszkańców Sierpca.

Szczególne zainteresowanie wzbudził konkurs „Las w słoiku’’, na który zostało przygotowanych 235 ciekawych, roślinnych kompozycji leśnych zamkniętych w szklanych słojach.

Nagrodami za zdobycie najwyższych miejsc w każdej kategorii wiekowej były: hulajnoga elektryczna, namiot turystyczny oraz plecak z wyposażeniem. Zdobywcy wyróżnień oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwycięzcami okazali się:

Przedszkola:

I miejsce:  Lena Szymańska

II miejsce:  Oliwia Czarnomska

III miejsce:  Miłosz Grzybowski

Klasy I – III:

I miejsce:  Natasza Jóźwiak

II miejsce:  Lena Okonkowska

III miejsce:  Eliza Ambrochowicz

Klasy IV – VI

I miejsce:  Olaf Jankowski

II miejsce:  Błażej Suliński

III miejsce:  Filip Jankowski

Klasy VII – VIII

I miejsce:  Justyna Kasperska

II miejsce:  Wiktor Piszcz

III miejsce:  Gabriela Chrzanowska

Ogromną radość, zwłaszcza najmłodszym uczestnikom pikniku, sprawiły malowanie twarzy oraz wykonywanie balonowej biżuterii z roślinnymi i zwierzęcymi motywami. Bardzo smakował popcorn oraz szaszłyki przygotowane z jesiennych warzyw. Każdy znalazł coś dla siebie. Milusińscy świetnie bawili się na dmuchańcach.

Dorosłych gości zachwyciły klimatyczne dekoracje, m.in. farmerski kącik, dyniowe parapety poprzetykane fioletowymi wrzosami. Tło ekspozycji z konkursowymi pracami dopełniły krzewy, kwiaty i inne dary jesieni.

Jesteśmy zadowoleni, że Piknik spotkał się z tak szerokim odzewem lokalnej społeczności. Dopisali goście, pogoda oraz humory. To sobotnie przedpołudnie zintegrowało sierpczan.

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie tym wyjątkowym przedsięwzięciem proekologicznym w naszej „Trójce”.