Jak kreatywnie spędzać wolny czas w domu?

DRODZY UCZNIOWIE!

Sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła wszystkich ludzi do zmiany dotychczasowego zachowania, a szkoły do zupełnie innego nauczania. Ostatni czas to dla nas wszystkich  wytężony okres przystosowywania się do nowych warunków prowadzenia edukacji na odległość. W czasie ograniczonego bezpośredniego kontaktu z naszymi bliskimi warto zadbać o utrzymanie więzi. To pomoże nam wszystkim wytrwać w społecznej izolacji.
W czasie, gdy szkoły pozostają zamknięte, równie ważne jak nauka jest poczucie bezpieczeństwa oraz zadbanie o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto pamiętać o ograniczeniu korzystania z urządzeń elektronicznych. Z powodu pracy i nauki zdalnej zdecydowanie więcej czasu spędzamy przed ekranami. Dlatego powinniśmy wprowadzić zasady dotyczące użytkowania sprzętu elektronicznego. Po skończonych zajęciach edukacyjnych warto mieć wachlarz innych czynności, które powinny znaleźć się na stałe w harmonogramie dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki temu będziecie mogli  zregenerować siły, tak bardzo potrzebne do codziennej pracy i nauki.

Jak kreatywnie spędzać wolny czas w domu?
Oto kilka wskazówek.

• Zadbaj o swój wygląd. Każdego dnia ubierz się schludnie, tak jakbyś szła/ szedł do szkoły. Zawsze warto dobrze wyglądać.
  • Każdego dnia warto poćwiczyć, by zadbać o dobrą kondycję fizyczną.

• Twoim obowiązkiem jest korzystanie ze zdalnego nauczania, zgodnie z planem. Ponadto możesz skorzystać z projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i TVP „Szkoła z TVP”.
  • Poczytaj swoją ulubioną książkę albo czasopismo młodzieżowe.

• Zadzwoń do Twoich bliskich (do babci, dziadka, cioci, wujka).
  • Pogrupuj zdjęcia znajdujące się na komputerze w odpowiednie foldery. Naucz się obróbki zdjęć. Możesz wybrać zdjęcia rodzinne do wywołania albo stworzyć swoją fotoksiążkę z najlepszymi zdjęciami.
  • Wykonaj samodzielnie kartkę świąteczną, zrób zdjęcia i wyślij do Twoich bliskich.
  • Ćwicz swoją pamięć, napisz wierszyk świąteczny lub znajdź taki, który Ci się spodoba, naucz się go na pamięć. Poproś bliską osobę, aby Cię nagrała i wyślij życzenia świąteczne swoim bliskim.
  • Znajdź czas na realizację Twoich pasji, talentów (graj na instrumencie, rozwijaj się wokalnie śpiewając piosenki, tańcz, gimnastykuj się, ucz się języków obcych, pisz wiersze, maluj obrazy).

• Możesz zwiedzać muzea w sposób wirtualny (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historii Polski).
  • Sięgnij po ogólnodostępne w Internecie kolorowanki relaksacyjne, bądź sam/a coś narysuj i pokoloruj, a swoją pracę podaruj komuś w prezencie albo zawieś na ścianie jako ozdobę.
  • Poszukaj gotowej, bądź stwórz własną krzyżówkę i zaproś członków rodziny do wspólnej zabawy.
  • Naucz się jednej potrawy, którą przygotujesz dla Twojej rodziny. Może to być stały element każdego dnia, codziennie „coś nowego i zdrowego”. Popraw swoje zdolności kulinarne.

• Może jest to dobry czas na naukę programowania? Pomyśl o tym i zrealizuj swój plan.
  • Stwórz drzewo genealogiczne Twojej rodziny –  przeanalizuj z rodzicami historię  rodziny.  Jest to prawdziwe wyzwanie!
  • Możesz zaprojektować prezent dla kogoś z Twojej rodziny (na imieniny, urodziny). Przygotuj niezbędne materiały i zrealizuj swój pomysł.
  • Każdego dnia znajdź czas na zabawę z Twoim pupilem.

• Zrób generalne porządki w szafie. Usuń te ubrania, których już nie nosisz.
  • Naucz się przesadzać kwiaty. Możesz zadbać  o wszystkie kwiaty w Twoim domu, za zgodą rodziców.
  • Każdego dnia zapytaj swoich bliskich, czy nie potrzebują Twojej pomocy. Jeśli ktoś Cię potrzebuje, pomóż bez wahania. Wykorzystaj dobrze czas spędzany z rodziną.
  • Pograj z rodzeństwem (z rodzicami) w gry planszowe. Możecie ustalić z rodzicami raz w tygodniu tzw. „wieczór gier planszowych”. Zadbaj o to, by był papier i długopisy.

Kółko i krzyżyk

Państwa – Miasta