„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy…” –  spektakl teatralny „Listy do Pana Boga”

          W sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu  zaprezentowali spektakl pt. „Listy do Pana Boga” oparty na motywach książki „Oskar i pani Róża”, książki znajdującej się na listach światowych bestsellerów. Premiera spektaklu dotykającego problemów uniwersalnych: przemijania, życia i wpisanej w niej śmierci, dorastania do miłości i dojrzewania do trudnych spraw, samotności i zagubienia w chorobie, bólu  towarzyszącego godzeniu się z nieuleczalną chorobą i poznaniu Boga odbyła się  21 stycznia 2020 r. o godzinie 10.00. Sztukę obejrzeli uczniowie klas siódmych i ósmych  ze  szkół podstawowych z powiatu  sierpeckiego, uczniowie SP nr 2 w Sierpcu wraz z dyrektorami, nauczycielami, opiekunami. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl o godzinie 12.00,a o godzinie 17.00 – rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście.

         Widzowie poznali perypetie dziesięcioletniego Oskara, który stanął  w obliczu śmiertelnej choroby i zadając sobie wiele pytań na temat ludzkiej egzystencji, nie potrafił znaleźć na nie odpowiedzi. Oskar zmierzył się z nimi dzięki wolontariuszce pani Róży, która namówiła dziesięciolatka do systematycznego pisania listów do Boga i traktowania każdego kolejnego dnia z tych, jakie mu pozostały, jak dziesięciu lat swojego życia. Bóg, z każdym pisanym listem, stawał się dla Oskara kimś coraz bliższym, bardziej znanym i tak ważnym, aby się przed nim stopniowo otwierać i dzielić troskami  i przemyśleniami. Dzięki pani Róży i zaprzyjaźnieniu się z tajemniczym Bogiem Oskar oswoił się z lękiem towarzyszącym odchodzeniu i śmierci.

Wszyscy zaangażowani w spektakl uczniowie wypadli rewelacyjnie. Główna  rola  w sztuce  – rola Oskara – przypadła w udziale niesamowitej uczennicy klasy VI a – Agacie Malinowskiej. Drugą dużą rolę – rolę wolontariuszki, tytułowej pani Róży, otrzymała uczennica klasy V b – Zuzanna Krajewska, która podobnie jak Agata – zebrała mnóstwo pochlebnych opinii. Obie dziewczynki pokazały swój nieprzeciętny talent aktorski. W pozostałych rolach obsadzeni zostali następujący uczniowie: rodzice Oskara – Nikola Kęsicka i Bartosz Lewandowski (VI a), lekarz – Alan Dębowski (VI a), Peggy Blue – Kinga Rosińska (VI a), przyjaciel Oskara Becon – Dagmara Kowalewska (V a), którzy również świetnie się zaprezentowali. Uczniowie zaangażowani w pracę nad spektaklem przygotowanym w ramach zajęć koła teatralnego podjęli współpracę z zespołem wokalnym. Oprawa muzyczna z piosenkami m.in. z repertuaru Edyty Gepert urozmaiciła i uświetniła wypowiedzi aktorów. Piosenki w wykonaniu: Gabrieli Nyklasi Zuzanny Krajewskiej sprawiły, że sztuka teatralna „Listy do Pana Boga” stała się  optymistyczną opowieścią o odchodzeniu i sprawach ostatecznych, opowieścią dającą nadzieję pomimo przeciwności, opowieścią, która wywołała łzy wzruszenia oglądających. 

          Wystawienie spektaklu „Listy do Pana Boga” zakończyło się spektakularnym sukcesem. Przedstawienie okazało się wartościowym i ciekawym przedsięwzięciem nie tylko dla szkolnych aktorów, ale również dla uczniów i widzów dorosłych, skłaniając ich do refleksji na temat przemijalności życia oraz tego, co w nim najważniejsze. Pozostaje mieć nadzieję, że doświadczenia Oskara stały się wskazówką, aby doceniać każdą chwilę i każdy kolejny dzień tak, jakby był naszym ostatnim, a może … pierwszym.

 

 

facebook