Maraton Pisania Listów Amnesty International 2021

W dniu 10 grudnia 2021 r. odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów. Jest to akcja o zasięgu międzynarodowym, w której nasza szkoła wzięła udział po raz trzeci. Nasze działania wsparli uczniowie Zespołu Szkół nr1 im. Gen. Jose’ de San Martin wraz z opiekunem p. Anną Chmielewicz oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej pod opieką p. Sylwii Kwiatkowskiej, którzy aktywnie włączyli się w akcję Amnesty International.

Istotą Maratonu Pisania Listów jest napisanie własnoręcznie listu w obronie wybranych bohaterów akcji – konkretnych osób – do wskazanego organu władzy, mającego wpływ na losy tego człowieka. W tym roku pisaliśmy w obronie pochodzącego z Nigerii Imoleayo Michael’a, skazanego na osadzenie w podziemnej celi za sprzeciw wobec brutalności policji oraz w obronie nastolatka, mieszkańca Białorusi Mikity Zalatarou, który za udział w demonstracji został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Podczas akcji uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacją o prawach człowieka i sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu. Rywalizację wygrali przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 zajmując I miejsce, a miejsce II i III zajęli uczniowie Zespołu Szkół nr 1.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Maratonie, za zaangażowanie i dojrzałą postawę, za włączenie się w tę szlachetną inicjatywę i za czas poświęcony dla drugiego człowieka. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów w przyszłym roku, bo z pewnością iskra odwagi jest w każdym z nas, znów będziemy chcieli zabrać głos w słusznej sprawie i zawalczyć o sprawiedliwy świat!

Wszystkim,

którzy pomogli, pisali, sprzyjali