„Matematyka praktycznie, nie teoretycznie” – zajęcia w terenie zrealizowane w ramach projektu „Naukowy Zawrót Głowy”

Kiedy ósmoklasiści pisali swoje egzaminy, uczennice klas siódmych, wspólnie z panią Anną Prątnicką, wybrały się na zajęcia terenowe pod hasłem „Matematyka praktycznie, nie teoretycznie”, zrealizowane w ramach projektu „Naukowy Zawrót Głowy”.

Naszą przygodę zaczęłyśmy na boisku szkolnym, gdzie mierzyłyśmy długość bieżni rozpiętością ramion oraz przy użyciu taśmy mierniczej. Następnie na placu zabaw sprawdzałyśmy zależność objętości stożka i walca o tej samej podstawie i wysokości za pomocą modelu demonstracyjnego.

Kolejnym punktem zajęć była stacja paliw, gdzie z wykorzystaniem pieniędzy edukacyjnych rozwiązywałyśmy zadania związane z aktualnymi cenami.

Później udałyśmy się nad sierpeckie „Jeziórka”, gdzie w przepięknej scenerii układałyśmy „domino z badaniem kątów”, sprawdzałyśmy temperaturę dzięki uczniowskim termometrom paskowym oraz rozwijałyśmy zdolności twórcze za pośrednictwem układanki edukacyjnej „Mozaika”.

Wkrótce potem poszłyśmy na pocztę, gdzie wypełniałyśmy druk przelewu na konto bankowe. Na koniec powędrowałyśmy do pobliskiego sklepu spożywczego. Tam ponownie dzięki pieniądzom edukacyjnym rozwiązywałyśmy zadania dotyczące szacowania wyników działań.

Podsumowaniem zajęć była wizyta w lodziarni, gdzie szukałyśmy przykładów figur przestrzennych.

Zajęcia upłynęły w miłej, wesołej atmosferze aktywnej współpracy.

Dziękuję wszystkim uczestniczkom za udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu.

Anna Prątnicka