,,Język naszym skarbem świętym

nie igraszką obojętną’’

Tadeusz Boy – Żeleński

21 lutego 2018 r. odbyła się VII edycja Dnia Języka Ojczystego, którą przygotowali członkowie zespołu humanistycznego.

Celem zajęć było podniesienie stopnia rozumienia czytanych zadań, troska o poprawność i piękno języka ojczystego, a przede wszystkim – wzbudzenie w świadomości uczniów cennych wartości, które niesie ze sobą język ojczysty.

21 lutego to także Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ważne jest, byśmy pamiętali jak istotne jest szanowanie języka ojczystego, korzystanie z jego zasobów. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród. Polscy językoznawcy alarmują, żebyśmy troszczyli się o język – nasze dziedzictwo kulturowe. Dlatego też w sierpeckiej ,,Trójce’’ od lat organizujemy wystawki i warsztaty językowe dla uczniów klas IV – VI, a w tym roku i VII.

21 lutego przebiegał w miłej i pracowitej atmosferze. Uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego, a następnie wykonywali zadania wybrane przez siebie z przygotowanych przez nauczycieli propozycji: ,,Wiem i potrafię’’ – zadania ze składni i fleksji, ,,Ze słownikiem za pan brat’’ – frazeologia, ,,Królestwo ortografii’’ – różnorodne ćwiczenia ortograficzne.

Nasi uczniowie chętnie uzupełniali karty pracy, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. To była świetna zabawa!

Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.

,,Niechaj narodowie wżdy

postronni znają, iż Polacy

nie gęsi, iż swój język mają’’

Mikołaj Rej

Podążając za myślą naszego poety, będziemy troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form zarówno w mowie, jak i piśmie.

Dbajmy o to, co nasze! Język polski da się lubić!