Nie daj się wciągnąć! – XIII Szkolny Dzień Profilaktyki

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego obchodzono  XII Szkolny Dzień Profilaktyki, który odbył się dnia 20.04.2018r.  Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Nie daj się wciągnąć” . Cała społeczność szkolna obejrzała przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów klasy V b, przygotowane przez pedagoga szkolnego panią Jolantę Wojdę. Szkolny chór zaśpiewał wiele piosenek przygotowanych  przez panią Małgorzatę Puszcz i panią pedagog.

Na uroczystość szkolną przybyły zaproszone osoby, które niejednokrotnie wspierają naszą szkołę w działalności opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej:  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierpcu – pani Alina Olszewska, pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Komendę Powiatową Policji w Sierpcu  reprezentował dzielnicowy aspirant p. Dariusz Lewandowski. Urząd Miejski w Sierpcu reprezentowała  pani Barbara Gil – przewodnicząca  Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Społecznej i Zdrowia.

Przedstawienie profilaktyczne składało  się z kilku scenek, w których zawarte były główne treści apelu. Uczniowie poprzez odgrywane scenki zachęcali do zasad zdrowego stylu życia,  wolnego od wszelkich używek, agresji i przemocy. Poprzez różne piosenki o treściach prozdrowotnych zachęcali do kierowania się w życiu zdrowym rozsądkiem i rozwijaniem swoich zainteresowań.

„Nie trzeba nic palić, nie trzeba tak żyć,
Dorosłych udając, by szczęśliwym być…
Jak chcesz imponować, to zajmij czymś się,
Co jest wartościowe i nie truje Cię!

Artyści przekonywali, że o zdrowie należy dbać już od najmłodszych lat życia, gdyż jest najwyższą wartością. W kolejnej scence ukazywali szkodliwy wpływ nikotyny na organizm człowieka, w tym biernego palenia, na które często narażone są dzieci.

„…A teraz przypomnij sobie ile osób
Zniknęło z życia z powodu  palenia papierosów?
Przedwcześnie się z nami pożegnali,
Gdyż nigdy z nałogiem nie zerwali…”

W kolejnych scenach uczniowie  proponowali „zachować trzeźwy umysł” w każdej życiowej sytuacji.

Nie pijcie alkoholu, uwierzcie mi,
Wiem, co to gorycz i gorzkie łzy.
Ten zgubny napój zepsuł wielu ludziom dzieciństwo
I całą młodość zabrał im,
zostały im tylko łzy, gorzkie łzy..”

Przedstawiono dziesięć zasad dobrego zachowania, które mogą być drogowskazem dla młodych ludzi, nie tylko w środowisku szkolnym:

1. Nie bij kolegi swego, ani koleżanki swej.
  2. Nie popychaj, nie podkładaj nogi jemu, ani jej.
  3. Nie zabieraj cudzych rzeczy, tylko pożycz. Dobrze o tym wiesz.
  4. Nic nie wymuszaj, tylko poproś, jeśli bardzo chcesz.
  5. Nie obgaduj innych, od konfliktów zawsze stroń.
  6. Gdy ktoś potrzebuje tego,  podaj mu pomocną dłoń.
  7. Nie wyśmiewaj innych, nie przezywaj, wszak imiona  wszystkich znasz.
  8. Koleżankom i kolegom pokaż swą życzliwą twarz.
  9. Wulgaryzmów nie używaj, brzydkie słowa odrzuć precz.
  10. Kulturalnym bądź na co dzień i przykładem zawsze świeć.

W ramach programu „Trzymaj formę” uczniowie klas V a i V c przygotowali kolorowe przekąski, by zachęcić społeczność szkolną do zdrowego odżywiania się i dbania  o zbilansowaną dietę w codziennym życiu.

Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki zostali nagrodzeni laureaci dwóch   konkursów profilaktycznych.

Oto laureaci konkursu wiedzy  pod hasłem „Profilaktyka uzależnień” – uczniowie klas V

Im: Weronika Rutkowska  kl. V c

II m: Marta Watkowska  kl. V b

III m:  Julia Markowska kl. V c i  Konrad Sobolewski kl. V c

Wyróżnienie: Patryk Rosiński kl. V a
                        Wiktor Stahlke   kl.V b
                        Agata Chojnacka  kl. V a

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Dziękuję, ja się nie truję” zostali:
– w kategorii klas II – III :

I m: Emilia Kita kl. III e

II m: Natalia Czarnecka kl. III b

III m: Milena Dybikowska  kl. III e

Wyróżnienie:  Oliwia Peszyńska kl. III e.

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Nie daj się wciągnąć” zostali:
– w  kategorii klas IV – VII

I m: Wiktoria Miłek  kl. V a

II m: Kinga Skowrońska  kl. VI b

III m:  Lena Bielicka  kl. VII c
           Julia Radomska  kl. VII a

Wyróżnienie: Magdalena Domagała  kl. V a
                       Konrad Sobolewski     kl. V c
                       Oliwia Kamińska         kl. V a
                       Maks Zasadzki             kl. IV b

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Pamiętajmy o tym, że życie i zdrowie  to wartości uniwersalne. W dużej mierze od nas dorosłych  zależy, jakie doświadczenia i wzorce ukształtują styl życia współczesnej młodzieży. Oby nie ulegali nałogom XXI wieku i kierowali się w życiu postawą asertywną, zgodnie ze słowami piosenki:

„Asertywność niech zawsze będzie twoją  siłą,
           A problemy w życiu wszelkie cię ominą”.

„Świat daje tyle możliwości do spełnienia.
           Wybierz mądrze, ruszaj w drogę. Życzę powodzenia!”

Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o zdrowym stylu życia w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz  do wprowadzania tych zasad  na co dzień. Oby nasi uczniowie potrafili dokonywać właściwych wyborów życiowych:

„Bez nałogów, bez używek, przemocy i agresji.
To jest prawda, nie ulegaj żadnej presji!
W swoim życiu szukaj własnej pasji!”

Jolanta Wojda