Światowy Dzień Rzucania Palenia

Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia w naszym mieście, który obchodzony był 17 listopada 2016 roku. Uczniowie klas III i VI  naszej szkoły realizują programy antytytoniowe, których głównym celem jest  zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy  w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie  postaw asertywnych  związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów.
             Uczniowie klasy III d pod opieką wychowawcy  p. Doroty Pufelskiej, pedagoga  p. Jolanty Wojdy i pielęgniarki p. Łucji Bylińskiej   udali  się  do sklepu NETTO. Wewnątrz budynku sklepu  znajdowały się  punkty informacyjne oraz wystawa plakatów i ulotek. Nasi uczniowie,  idąc przez miasto, nieśli przygotowane wcześniej transparenty o tematyce antytytoniowej, zachęcające do rzucania palenia: „Nie pal, stokrotnie proszę”, „Nie pal przy mnie , proszę, bo tego nie znoszę!”, „Papierosom mówię nie, bo me zdrowie cenne jest”. Często powtarzane hasło przez uczniów brzmiało: „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”.
           Uczniowie klasy III d  przygotowali piosenkę pt. „Moda na niepalenie”, którą zaprezentowali  dwukrotnie w sklepie NETTO przed  klientami,  pracownikami  sklepu oraz przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Oto fragment piosenki:

„W każdej rodzinie chcemy być zdrowi,
Walkę za nałogiem podjąć gotowi,
Owoce w zamian kupujmy sobie,
Bo to na pewno sposób na zdrowie,
Żyć z nikotyną jest niebezpiecznie,
Walczmy więc wszyscy bardzo skutecznie…”

Następnie nasi artyści sprawdzili się  w teście wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, który przeprowadziła  pani Teresa Malinowska. Okazało się, że dzieci mają dosyć dużą wiedzę w tym zakresie, którą  nadal należy utrwalać. Po powrocie do szkoły artyści zaprezentowali się przed społecznością naszej szkoły – uczniami klas III i VI realizujących programy antytytoniowe.

Cieszymy się, że nasi uczniowie swoją pozytywną postawą, poprzez recytację wierszy  oraz wymowne słowa piosenki zachęcali mieszkańców miasta do świadomego rzucania palenia.
       Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych  przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież.
Oby uczniowie zapamiętali słowa „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”.

Jolanta Wojda