„Obowiązek reagowania na demoralizację nieletnich” – spotkanie uczniów klas VII-VIII z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej

 

Spotkanie o charakterze profilaktycznym dla uczniów klas VII -VIII z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej odbyło się 27 października 2022 roku.  
W spotkaniu wzięli udział młodszy aspirat Michał Beksa i młodszy inspektor Michał Iwiński. Poruszony został temat szeroko pojętego bezpieczeństwa osób pieszych na drogach oraz użytkowników rowerów i hulajnóg. Podczas spotkania zwrócono uwagę uczniów na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach i korzystanie z oznakowanych przejść dla pieszych. Nadal jest zasadne, by przypominać młodzieży przepis zakazujący pieszym korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko. Zwrócono uwagę na to, by w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych młodzież nie miała słuchawek w uszach i nakryć głowy,  które znacznie utrudniają widoczność. Poruszono również temat konsekwencji wynikających z niszczenia mienia publicznego, naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby oraz zakłócania porządku publicznego. Młodzież dowiedziała się, że miejski monitoring wyposażony jest w 52 kamery. Z dużą łatwością można zatem ustalić m.in. sprawcę zniszczenia mienia publicznego. Funkcjonariusze straży miejskiej i policji omówili też problem demoralizacji, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, hejtu, cyberprzemocy, stosowania używek oraz  nierealizowania obowiązku szkolnego. Nasza młodzież doskonale rozumie definicję  demoralizacji i czynu karalnego. Odwołano się do obowiązującego katalogu środków, jakie sąd rodzinny może zastosować wobec nieletniego, który wykazuje przejawy demoralizacji.

Spotkania z funkcjonariuszami policji i straży miejskiej są niezwykle ważne, gdyż zależy nam, by nasi uczniowie przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz mieli świadomość konsekwencji niewłaściwego zachowania i demoralizacji. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nowe przepisy określają obecnie minimalną granicę wieku odpowiedzialności za zachowanie naruszające porządek prawny lub przejawy demoralizacji. Minimalna granica wieku to 10 lat.  

Z dniem 1 września 2022 roku weszła w życie ustawa o resocjalizacji nieletnich, w której są zawarte nowe kompetencje dla dyrektorów szkół.  

Nowe kompetencje dyrektora szkoły oraz katalog środków wychowawczych, jakie ma on do swojej dyspozycji opisuje artykuł 4 pkt 4 ustawy: W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły”.

Mamy nadzieję, że wszelkie nasze oddziaływania profilaktyczne sprowokują młodzież do dyskusji i wymiany poglądów, ale przede wszystkim utwierdzą w przekonaniu, że warto  żyć w zgodzie z zasadami, bez łamania przepisów prawa. Jeśli nasza młodzież będzie zachowywała się w sposób odpowiedzialny i zgodnie z prawem, wówczas nauczyciele będą mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy wychowawczej.

 

                                                                                                                        Jolanta Wojda

 

facebook

Warning: Undefined array key "cookies_accepted" in /home/users/sp3-2023/public_html/wp-content/themes/sp/footer.php on line 103