Odpowiedzialność nieletnich za demoralizację i czyny karalne – ciekawa lekcja z Panią Adwokat

Dnia 25.11.2021r. uczniowie klas VIII wzięli udział w spotkaniu z panią Ewą Oniszczuk, która jest adwokatem i asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym w Sierpcu. Tematem prelekcji była odpowiedzialność nieletnich za demoralizację i czyny karalne.

Celem spotkania było uświadomienie młodych ludzi, aby nie wchodzili w konflikt z prawem i ustrzeżenie ich przed skutkami łamania prawa. Poruszony został problem demoralizacji, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, cyberprzemocy, brak realizacji obowiązku szkolnego, zażywanie substancji psychoaktywnych. W przystępny sposób omówiono środki wychowawcze, jakie stosuje sąd wobec osób nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, że prawo jest nie po to, by karać innych, lecz by ich wychowywać. Młodzież zdobyła wiedzę na temat kariery zawodowej sędziego, adwokata i radcy prawnego. Mamy nadzieję, że wszelkie nasze oddziaływania profilaktyczne sprowokują młodzież do dyskusji i wymiany poglądów oraz utwierdzą w przekonaniu, że trzeba postępować zgodnie z prawem.

Jolanta Wojda