Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Społeczność „Trójki” włączyła się w tę akcję. Wyjątkowy rok, 100-lecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy, obcując i przybliżając sierpczanom wyjątkowe, jakże polskie, pełne dumy i nostalgii dzieło Adama Mickiewicza „Pana Tadeusza”. W wrześniowym słońcu, na Placu Europejskim naszego miasta rozbrzmiewały fragmenty Inwokacji, opowieści Sędziego o grzeczności, Koncertu Wojskiego i Jankiela i wiele, wiele innych. Ktoś się zatrzymał, uśmiechnął, a my cieszyliśmy się, bo bez zbędnych przygotowań, scenariuszy, w swobodnej formie happeningu i z książką w dłoni pokazaliśmy przede wszystkim naszym uczniom, że głośne czytanie wywołuje radość, dostarcza wzruszeń, tworzy wspólnotę. I to nie tylko w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
W bibliotece szkolnej spotkali się uczniowie klas 0-III i wysłuchali fragmentów książki Łukasza Wierzbickiego pt. „ Dziadek i niedźwiadek” w wykonaniu laureatów konkursu pięknego czytania, który od ośmiu lat odbywa się w naszej szkole. Prawdziwa historia niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa bardzo podobała słuchaczom i była niezapomnianą lekcją historii.