„Ortograficzne i językowe łamigłówki dla mądrej główki”

22 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu  odbył się  konkurs pod hasłem Ortograficzne i językowe łamigłówki dla mądrej główki.                                      W VI już edycji konkursu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych powiatu sierpeckiego. Celem tego ciekawego polonistycznego przedsięwzięcia, jak w latach poprzednich, było propagowanie wśród młodzieży poprawności językowej i ortograficznej, wyrabianie nawyku poprawnego posługiwania się polszczyzną i świadomego unikania rażących błędów językowych oraz rozwijanie zainteresowań humanistycznych uczniów szkół podstawowych, a także integracja środowiska uczniowskiego z terenu powiatu sierpeckiego.

Pierwszy etap Ortograficznego i językowego łamania głowy odbył się w grudniu 2023 r. w placówkach zaproszonych do  międzyszkolnej rywalizacji, drugi zaś – w murach Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. Wiedzą i umiejętnościami wykazywali się uczniowie z następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku,  Szkoły Podstawowej im. Adama  Mickiewicza w Bożewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.

Drużyny rywalizowały w 16 różnorodnych konkurencjach, które przygotowała p. Małgorzata Murawska. Zdaniem młodzieży i opiekunów ciekawe było, wzorem lat ubiegłych, najeżone trudnościami ortograficznymi dyktando. Inne zadania, m.in. zabawa w językowych detektywów, kalejdoskop z przysłowiami oraz frazeologiczna łamigłówka nie sprawiły rywalizującym drużynom większych problemów. Niezwykle atrakcyjne okazały się: rysunkowe kalambury, pantomima czy  układanie w zespołach opowiadania najeżonego trudnościami ortograficznymi. Zmagania siódmo- oraz ósmoklasistów oceniała komisja, w skład której weszli nauczyciele poloniści – opiekunowie uczestników konkursu z zaproszonych do udziału w nim placówek oraz poloniści z SP 3 w Sierpcu.

Rywalizacja między szkołami była, jak co roku, bardzo zacięta. Zwycięską drużyną w VI edycji Ortograficznego i językowego łamania głowy okazał się zespół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym,  II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie. Miejsce III przypadło w udziale uczniom ze  Szkoły Podstawowej im.  Jana Pawła II w Mochowie. IV miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu, a V – drużyna Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku. Na VI miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, a na VII reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Adama  Mickiewicza w Bożewie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Pana Przemysława Burzyńskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Sierpeckiego oraz Przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 7 w Sierpcu. Opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania. Całość imprezy przygotowały nauczycielki: p. Małgorzata Murawska – organizatorka oraz pomysłodawczyni konkursu i p. Grażyna Gałązka. Nagłośnieniem zajął się p. Artur Tyndorf. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji konkursu oraz przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników Ortograficznych i językowych łamigłówek przeznaczone są dla uczniów kl. IVd.