Oświadczenie w sprawie publikacji z dnia 20 maja 2015 r. w Kurierze Sierpeckim artykułu Andrzeja Wiśniewskiego pt. „Wołanie o pomoc w Trójce”

sp3

OŚWIADCZENIE

w sprawie publikacji z dnia 20 maja 2015 r. w Kurierze Sierpeckim
artykułu Andrzeja Wiśniewskiego pt. „Wołanie o pomoc w Trójce”

W dniu 20 maja br. ukazał się artykuł pt. „Wołanie o pomoc w Trójce”. Ze względu na to, że jest on oparty na nieprawdziwych twierdzeniach, a jednocześnie zawiera on treści sugerujące czytelnikom, że w kierowanej przeze mnie placówce miały miejsce bardzo poważne naruszenia prawa, zmuszona jestem złożyć niniejsze oświadczenie.

Przede wszystkim, w opublikowanych obszernych fragmentach skargi p. D. Sz. do radnych miejskich i burmistrza Sierpca znajdują się same pomówienia o moim postępowaniu jako dyrektora szkoły. Nieprawdziwy jest zarzut o stosowaniu przeze mnie mobbingu, nerwach, szukaniu przeze mnie haków na pracowników, inwigilacji, donosicielstwie, o płaczu w szkole.

Oskarżenia te nie są poparte żadnymi dowodami. Dlatego dziwię się, że takie gołosłowne pomówienia są publikuje na łamach gazety, bez konsultacji ze mną.

W artykule zabrakło wyjaśnienia incydentu na pływalni z udziałem p. D. Sz., od którego, jak słusznie zauważono, wszystko się zaczęło, nie dotarto też do prawomocnego wyroku Sądu, w którym Sąd ten nie umorzył postępowania, jak było podane w artykule, tylko postępowanie przeciwko panu D. Sz. warunkowo umorzył na okres próby i nakazał p. D. Sz. przeproszenie pana kierownika pływalni, a to jest istotna różnica. W związku z takim wyrokiem Sądu byłam zobligowana zawiadomić o sprawie Komisję Dyscyplinarną.

Zabrakło też wyjaśnień kierownika pływalni, który bez żadnego powodu, z furią został zaatakowany i znieważony przez p. D. Sz. słowami wulgarnymi, obelżywymi, nie licującymi z godnością nauczyciela i wychowawcy i nie nadającymi się do cytowania na łamach czasopisma. Zachowanie pana D. Sz. wobec kierownika pływalni potwierdził też Sąd w w/w prawomocnym wyroku.

To za takie zachowanie, które miało miejsce w godzinach pracy, pan D. Sz. został ukarany karą porządkową nagany. W dniu wymierzenia mu tej kary pan D. Sz. zapisał się do związku zawodowego, a w odwołaniu do Sądu zarzucił, że przed nałożeniem na niego kary nagany nie powiadomiłam związku i kara została uchylona przez Sąd z powodów proceduralnych, a nie merytorycznych.

W publikacji pojawiły się błędne wnioski, co do ilości uczniów uczęszczających do szkół sierpeckich: do SP nr 2 i SP nr 3. Różnice wynikają głównie z sytuacji demograficznej i ekonomicznej spowodowanej rozbudową Osiedla Witosa, a nie negatywną opinią o naszej szkole.

Z pełną odpowiedzialnością chcę powiedzieć, że szkoła którą kieruję jest placówką pracującą na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Ludzie pracujący przez półwiecze w naszej placówce sprawili, że szkoła ma „korzenie i skrzydła”. Korzenie, bo wychowuje w poszanowaniu tradycji, skrzydła zaś, bo wciąż stawia uczniom nowe zadania, które wymagają od nich kreatywności i wyzwalają dobro.

”Trójka” to „ Szkoła z klasą 2.0”, „ Szkoła Odkrywców Talentów”, ”Szkoła Przyjazna Sześciolatkowi”, ”Wiarygodna Szkoła” realizująca wiele projektów unijnych, ogólnopolskich, osiągająca wysokie wyniki na sprawdzianie, to szkoła w której pracują wykwalifikowani nauczyciele, kreatywni, twórczy oraz rzetelni pracownicy, to szkoła bezpieczna, otwarta i nowoczesna.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu ma długoletnią tradycję. Pracując i realizując mnóstwo zadań, projektów czy organizując liczne uroczystości, staramy się wcielać w życie wartości, które głosił nasz patron ksiądz Jan Twardowski: dobro, miłość, radość, przyjaźń i szacunek.

Zaznaczam, że sam tytuł publikacji „Wołanie o pomoc w Trójce” miał wytworzyć wśród czytelników przekonanie o skandalicznych praktykach mających miejsce w SP nr 3 w Sierpcu. Dodatkowo wzmocnić to miały zamieszczone zdjęcia. Nie mają one nic wspólnego z treścią artykułu.

Wszystko to w moim przekonaniu ma na celu jedynie godzenie w moje dobre imię, a przede wszystkim w dobrą opinię o placówce. Pomówienia, nieprzemyślany artykuł, oskarżenia jednego pracownika w stosunku do Dyrektora szkoły nie wpływają pozytywnie na wypracowany przez lata pozytywny obraz szkoły i nie sprzyjają spokojnej pracy nauczycieli, dla których najważniejsze jest dobro dziecka.

Grażyna Krawczyńska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu