Podsumowanie działalności SZKOLNEGO KOŁA FIZYKOCHEMICZNEGO w I semestrze 2019/2020 roku

W kończącym się właśnie I semestrze roku szkolnego 2019/2020 Szkolne Koło Fizykochemiczne podjęło i zrealizowało wiele ciekawych inicjatyw.  Uczestniczący w zajęciach uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi poza przygotowaniami do konkursów przedmiotowych projektowali i samodzielne wykonywali uczniowskie doświadczenia laboratoryjne takie jak:  „węże Faraona”, „płonąca dłoń”, „chemiczna lokomotywa”, „ciecz newtonowska”, „czarny proch”, „działanie glicerolu na nadmanganian (VII) potasu”, „ogrzewanie mieszaniny siarki i cynku”, „chemiczne jojo”, „chemiczny wulkan”,itp.

Wielokrotnie eksperymentowaliśmy okolicznościowo, tj. w październiku wykonane zostały doświadczenia w dyni „pasta dla słonia”  czy też „żarłoczny roztwór”. Ponadto w związku z obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości  przygotowaliśmy „tęcze w probówce”  oraz „wędrującą wodę” w narodowych barwach. W grudniu natomiast w nastrój zimowy wprowadzili nas uczniowie przygotowując „sztuczny śnieg” wg różnych receptur. Tuż przed świętami dużym sukcesem okazał się uzyskany w probówce „proces srebrzenia bombek choinkowych”.

W pierwszym semestrze dużo się działo, a mimo to już mamy plany na kolejny… Jeśli są jeszcze chętni uczniowie, ażeby do nas przyłączyć – ZAPRASZAMY!

                                             Monika Adamkowska-Oszal

facebook