Program „Archipelag Skarbów” dla uczniów klas ósmych

W dniach 9-10.11.2022 roku został zrealizowany w naszej szkole już po raz trzeci program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Stanowi on cenną i skuteczną pomoc w przeciwdziałaniu zachowaniom problemowym i ryzykownym wśród młodzieży. Badania pokazują, że większość nastolatków ma pozytywne podejście do życia. Młodzież tę trzeba jednak umacniać w ich dobrych wyborach. Z kolei ta część młodzieży, która się pogubiła, potrzebuje poważniejszego wsparcia ze strony ważnych dla niej osób.

Podczas realizacji programu z młodzieżą wzmacniany był przekaz wychowawczy rodziców, którzy w świetle badań są wskazywani przez zdecydowaną większość nastolatków jako najważniejsi przewodnicy życiowi. Trenerzy przedstawili elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania. Bardzo istotnym elementem było przedstawienie pięknych, a zarazem groźnych sił, które budzą się we wnętrzu dojrzewającego człowieka. W sposób jasny pokazano, że oswajanie wewnętrznych sił jest możliwe tylko wtedy, gdy żyje się na trzeźwo. Zaproszenie do swojego życia w wieku nastoletnim alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych powoduje zahamowanie rozwoju umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz nabywania umiejętności społecznych. W sposób bardzo wyraźny przedstawiono wiedzę na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych na zawieranie znajomości i budowanie relacji. Uczniowie słuchali z uwagą, brali aktywny udział w programie, z pomocą trenerów odgrywali scenki.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się „Festiwal Twórczości”, który odbył się drugiego dnia realizacji programu. Młodzież wykazała się  dużym zaangażowaniem i kreatywnością. W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie (kubki, koszulki z logo programu, opaski itp.). Treści programu ilustrowane były świadectwami zdrowego stylu życia realizatorów oraz osób znanych z mediów (znani sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, strażacy, kierowca rajdowy i inni), którzy w swoim życiu kierowali się szacunkiem do drugiego człowieka, bezinteresowną pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat rozwijają  swoje pasje i są szczęśliwymi ludźmi.

Trenerzy z pomocą młodzieży  starali się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

– Jak budować szczęśliwe życie?
– Co może dać człowiekowi prawdziwe i trwałe szczęście?
– Jak budować więzi z innymi?
– Czy warto mieć pasje i marzenia?
– W jaki sposób okazywać szacunek?
– Jakie są różne rodzaje miłości?
– W jaki sposób opanować wewnętrzne siły o charakterze seksualnym?
– Jaka  musi być miłość, by dawała człowiekowi szczęście?

Trenerzy starali się pokazać młodzieży, że mają w sobie pozytywny potencjał, który znajduje się w każdym z nich. Poprzez przekaz słowny i wizualny pomogli nastolatkom uwierzyć, że w ich życiu możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień i marzeń, chociaż może to wymagać trudów i wyrzeczeń.
Ważne przesłanie wynikające z programu jest takie, że każdy człowiek jest „gwiazdą”. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z: rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młody człowiek w swoich wyborach kierował się rozumem. Wówczas łatwiej mu odnaleźć prawdziwe szczęście w życiu. Życzymy naszym uczniom, by odnaleźli drogę, która będzie prowadziła do prawdziwego i upragnionego szczęścia.

Jolanta Wojda