Sala do terapii Integracji Sensorycznej

Miło nam poinformować, że od roku szkolnego 2020/2021 w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia terapii integracji sensorycznej, na które uczęszczają uczniowie objęci pomocą psychologiczno- pedagogiczną. Swoją przygodę z integracją sensoryczną część z nich rozpoczęła już wcześniej w innych miejscach, a teraz ma możliwość ich kontynuowania w naszej szkole.

Integracja sensoryczna (SI) jest to proces neurologiczny, polegający na przetwarzaniu w mózgu informacji odbieranych przez zmysły z naszego otoczenia i ciała, po czym następuje właściwa reakcja. Nieprawidłowości tego procesu objawiają się występowaniem specyficznych problemów, które nazywane są zaburzeniami procesów integracji sensorycznej – zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

Celem prowadzonych zajęć integracji sensorycznej jest dostarczenie każdemu uczniowi podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej przez terapeutę ilości i jakości bodźców sensorycznych wywołujących w konsekwencji poprawę przetwarzania sensorycznego dziecka. Stosowane ćwiczenia są dobierane do aktualnych możliwości psychoruchowych ucznia.

Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby zdobywania i poznawania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy w coraz większej ilości różnorodnych zadań i bardziej skomplikowanych aktywnościach, podnosi swoją samoocenę i chętnie uczestniczy w zajęciach. Doświadczenia w kierowaniu swoim zachowaniem uczeń zaczyna przenosić na inne sytuacje poza salą terapeutyczną, co wpływa na poprawę jego samopoczucia i funkcjonowania w otoczeniu.

Terapia integracji sensorycznej odbywa się w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym.

Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt taki jak: kabina to terapii integracji sensorycznej, podwieszane platformy, huśtawki, hamaki, piłki gimnastyczne, kładki, równoważnie, dyski, a także materiały różnej faktury do stymulacji dotykowej, materiały do stymulacji wzrokowej, słuchowej itp.

Terapeuta Integracji Sensorycznej

mgr Katarzyna Kowalkowska