Spacerkiem po Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie

W dniach 10, 11 i 12 maja 2023r. uczniowie klas: Vb,  VIc, VIb i VId uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Sandomierza, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.

W pierwszym dniu zwiedzali klimatyczny Sandomierz położony na siedmiu wzgórzach. W czasie spaceru z przewodnikiem zobaczyli, m.in. średniowieczną Katedrę, magiczną część murów miejskich – Ucho Igielne oraz ,,skośną’’ Starówkę, a na niej gotycki Ratusz, dom Długosza oraz taras widokowy na Bramie Opatowskiej. Weszli również do „lochów sandomierskich’’, czyli podziemnej trasy turystycznej, która liczy blisko 500 metrów. Wielką atrakcją okazało się Muzeum Ojca Mateusza, w którym uczniowie poczuli się jak na planie filmowym ulubionego serialu i robili sobie zdjęcia z dobrze znanymi bohaterami. Ten dzień kończyła krótka wizyta w lessowym Wąwozie Jadwigi, unikatowym pomniku przyrody.

W drugim dniu wycieczki  wszystkich urzekł Kazimierz Dolny – miasto poetów i artystycznej bohemy. Spacerując po mieście z przewodnikiem, uczniowie zobaczyli, m.in. Starówkę z urokliwymi białymi domami i słynną studnią oraz renesansowe kamienice, a także XVI-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela. Weszli również na górującą  nad rynkiem Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się widok na całe miasto i leniwie płynącą Wisłę. Odbyli również godzinny rejs w górę Wisły. W tym dniu wędrowali kilkoma wąwozami, ale najbardziej podobał się Wąwóz Korzenny, w którym uczniowie chętnie wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

Ostatni dzień to pobyt w Nałęczowie. Wszystkich zachwycił piękny Park Zdrojowy pełen stawów i wysp oraz rzadkich gatunków roślin. W Domu Zdrojowym w pijalni wody mineralnej uczniowie próbowali wody z trzech źródeł: ,,Miłość’’, ,,Barbara’’ i ,,Celiński’’. Wyjątkowo smakowała też czekolada Wedel . Wszystko usytuowane było w pięknej palmiarni. Wędrując uliczkami Nałęczowa, spotykali ślady wielkich pisarzy, m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Uczniowie odwiedzili Muzeum Stefana Żeromskiego – obejrzeli eksponaty, pamiątki związane z jego życiem oraz wysłuchali ciekawych opowieści o autorze ,,Syzyfowych prac’’.

Wycieczka okazała się bardzo atrakcyjna ze względu na walory historyczne, literackie oraz przyrodnicze. Wszystkim uczestnikom dopisywał wspaniały humor, na który niewątpliwie wpływ miała także słoneczna, majowa pogoda. Uczniowie wrócili do Sierpca pełni wrażeń i cudownych, niezapomnianych wspomnień.