Spektakl profilaktyczny „Chemiczna zmiana nastroju kontra pozytywne emocje bez dopalaczy”

31 stycznia 2024 roku uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w spektaklu profilaktyczno- muzycznym w Centrum Kultury i Sztuki, który odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Sierpca pana Jarosława Perzyńskiego. Spektakl pod nazwą „Chemiczna zmiana nastroju kontra pozytywne emocje bez dopalaczy” to mroczna podróż po krainie uzależnień.  Świat osób uzależnionych został ukazany jako smutny, samotny i przerażający. Dialogi aktorów przekazywały informację na temat destrukcyjnego wpływu narkotyków i dopalaczy na organizm młodego człowieka, w tym na jego psychikę. Fabuła spektaklu zmuszała widzów do odpowiedzi na pytania: „Jakie są twoje plany i marzenia? Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze?”
Aktorzy nawiązali żywy kontakt z publicznością. Nasi uczniowie brali aktywny udział w tym interaktywnym przedstawieniu, zostali zaproszeni na scenę i stali się częścią tego spektaklu. Młodzież była zachęcana do znalezienia własnej indywidualności oraz realizacji pasji i marzeń w swoim życiu. Po zakończonym spektaklu nasi uczniowie wzięli udział w dyskusji
z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu – st. sierż. panem Michałem Marcinkowskim, który zwrócił szczególną uwagę na konsekwencje prawne oraz karalność za posiadanie i konsumpcję substancji odurzających typu alkohol, narkotyki, dopalacze. Przywołał przykłady życia osób, które zniszczyły swoje życie poprzez substancje psychoaktywne. Historie życia osób uzależnionych, które zmarły przedwcześnie,  mogą być  przestrogą dla młodzieży szkolnej.

Znalezienie innego niż odurzanie się sposobu na zmianę własnego nastroju zapobiega:

– sięganiu po środki odurzające: alkohol, narkotyki, dopalacze.
– wspiera proces zdrowienia osób uzależnionych i ich rodzin,
– przeciwdziała obniżonym emocjom i depresji,
– rozwija umiejętności i kompetencje społeczne.

Ważne słowa, które należy zapamiętać to:

„Biorąc,  odbierasz sobie życie”

„Nałóg zabierze ci wszystko”

„Wolność to życie bez nałogów”

„Walcz o swoje marzenia bez używek”

„Tylko bez uzależnień możesz być szczęśliwy”

JEŚLI  SAM CIERPISZ ALBO O KOGOŚ SIĘ MARTWISZ PAMIĘTAJ, NIE JESTEŚ SAM!

Ważne telefony to:

800 199 990Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania