Spotkania uczniów klas IV – VIII z dietetykiem na temat zdrowego stylu życia

W dniach 9.12 -13.12.2021r. uczniowie klas IV -VIII wzięli udział w spotkaniach z panią dietetyk na temat zasad zdrowego stylu życia. Wyraźnie podkreślono, że zdrowy styl życia to racjonalne odżywianie się, dbanie o kondycję fizyczną poprzez uprawianie sportu oraz  niestosowanie żadnych używek (alkoholu, nikotyny i innych substancji psychoaktywnych).

Poruszony został również temat zaburzeń odżywiania, które mogą występować u  dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, że takie schorzenia jak bulimia i anoreksja wymagają specjalistycznego leczenia i terapii. Zapoznano uczniów z definicją prawidłowego żywienia. Jest to nie tylko dostarczenie organizmowi niezbędnych składników pokarmowych, ale także regularność posiłków. Zdrowy człowiek powinien spożywać regularnie 4-5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach dnia.

Zwrócono uwagę uczniów na jakość i regularność aktywności fizycznej. Deficyt ruchu jest bowiem jednym z podstawowych czynników zagrożenia zdrowia, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Uczniowie zostali zachęceni do uprawiania sportu, gdyż regularna aktywność fizyczna młodzieży, taka o wysokiej intensywności i podejmowana na świeżym powietrzu, zapobiega różnym chorobom, które występują w każdym wieku. Pamiętajmy o tym, że im więcej czasu spędza się przed ekranem telewizora czy komputera, tym mniej zostaje go na sprzyjającą naszemu zdrowiu aktywność fizyczną.

Warto pamiętać  o tym, że sport aktywizuje wszystkie procesy życiowe młodego organizmu. Młodzi ludzie, którzy uprawiają sport są pełni energii, czują się silniejsi, zdrowsi i pogodniejsi. Zachęcamy naszą młodzież do zdrowego, racjonalnego odżywiania się oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu, zgodnie z zasadą „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.