Dni profilaktyczne w szkole

W dniach 19 – 20 listopada 2015 roku odbyły się w naszej szkole dni profilaktyczne.
Dla uczniów klas IV zostało zorganizowane spotkanie z kuratorem Sądu Rejonowego w Sierpcu na temat „Środki wychowawcze stosowane przez Sąd wobec nieletnich”. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi środkami wychowawczymi, które Sąd może zastosować wobec nieletniego. Tego typu spotkania ze specjalistami mają na celu uświadomienie młodzieży oraz przestrzeganie jej przed niewłaściwymi wyborami, które prowadzą do łamania przepisów prawa, a w konsekwencji szkodzą zdrowiu i życiu człowieka. Ważne jest to, aby młodzież nauczyła się rozwiązywać problemy w sposób konstruktywny, bez wchodzenia w konflikt z prawem. Podczas spotkania został poruszony problem szeroko pojętej demoralizacji (w tym wagarowania), wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej i zażywania substancji psychoaktywnych.

Uczniowie klas VI wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Dopalacze – odlot czy upadek?”, które miały na celu przekazanie młodzieży wiedzy, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia niesie za sobą obcowanie z dopalaczami w wymiarze fizycznym, psychicznym i społecznym. Łatwa dostępność do dopalaczy oraz niska cena powodują, że młodzież pozornie może mieć łatwy dostęp do tego typu substancji. Stąd konieczna jest skuteczna edukacja w tym zakresie, by młodzi ludzie zapoznali się ze szkodliwością działania środków pobudzających oraz dopalaczy i zrozumieli, że nie rozwiązują one żadnych problemów, natomiast są ich powodem. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego sięganie po dopalacze utrudnia osiągnięcie wyznaczonych sobie celów oraz poznali bezpieczne sposoby, które sprzyjają koncentracji i osiąganiu dobrych wyników bez ryzyka utraty zdrowia i życia.
     Drugi bardzo ważny temat, który został poruszony wśród uczniów naszej szkoły to szkodliwość spożywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych – narkotyków. Te bardzo ważne tematy zostały poruszone na warsztatach profilaktycznych, które zostały adresowane tym razem do uczniów klas IV i V. Głównym celem warsztatów pt. „Alkohol – czy warto pić?” było przekazanie uczniom informacji, czym jest alkohol i jakie jest jego działanie na mózg człowieka i funkcjonowanie całego organizmu. Zostali zapoznani z pojęciem zatrucia alkoholowego, definicją uzależnienia i jego objawów oraz poznali prawne konsekwencje spożywania alkoholu.

Warsztaty na temat „Narkotyki – jak nie przegrać życia?” miały na celu uświadomienie młodzieży, czym są narkotyki i jakie są skutki ich zażywania. Przekazano uczniom informacje na temat przyczyn sięgania po środki psychoaktywne i skonfrontowano ich z faktycznym działaniem narkotyków. Wyjaśniono, jak szybko młodzież może uzależnić się od narkotyków. Przedstawiono szereg pułapek, które czyhają na osoby mające kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

Ważne przesłanie dla uczniów wynikające z tych spotkań to apel do młodych ludzi o odnalezienie wartości w prawdziwych relacjach międzyludzkich, pielęgnowanie tych relacji, konieczność codziennej pracy nad własną asertywnością, by nie ulegać presji rówieśniczej i po prostu pozostać sobą. Lepiej jest stracić „kolegów” niż własne zdrowie lub życie, które jest wartością bezcenną. Pamiętajmy, że jesteśmy kowalami własnego losu i że „zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia”.

Jolanta Wojda

While I applaud him for flying in the face of convention and government as a whole, I am really worried about this widget he asking people to build

Cereal maker General Mills said on Monday it will remove all artificial colors and flavors from its cereals, starting with its Trix and Reese Puffs.borse gucci
How will the great uncertainties in the LNG market impact spending on FLNG.mcm backpack