„Tu wszędzie Polska – Tu Ojczyzna”

„Ty to masz szczęście,

że w tym momencie

żyć Ci przyszło w kraju nad Wisłą…”

11 listopada 2018r. w naszym mieście miały miejsce uroczystości związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, następnie odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i oficjalne złożenie kwiatów. W dalszej kolejności można było podziwiać pokaz pirotechniczny „Świętujmy Niepodległość” oraz wysłuchać koncertu w CKiSz w wykonaniu uczniów SPnr3, członków LZA „Kasztelanka” i Laureatów I Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Historia Pieśnią Malowana”.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3  odegrała w tych obchodach szczególną rolę. Po pierwsze nasi  uczniowie uświetnili przemarsz, niosąc flagę biało-czerwoną oraz balony w barwach narodowych, które w odpowiednim momencie radośnie poszybowały w niebo. Najważniejszy był jednak montaż  słowno-muzyczny pt. „Tu wszędzie Polska- tu Ojczyzna”, którego główną pomysłodawczynią i organizatorką była pani dyrektor Dorota Ossowska. Mali artyści wspaniale zaprezentowali obrazy historyczne w drodze do odzyskania naszej niepodległości oraz wprowadzili w klimat tamtych wydarzeń poprzez pełną emocji recytację słowa poetyckiego i wzruszające wykonania pieśni i piosenek pełnych treści patriotycznych. Na zakończenie zaproszono wszystkich widzów do wspólnego odśpiewania sześciu popularnych pieśni, a nawet przygotowano dla wszystkich specjalne śpiewniczki. To był radosny akord na zakończenie uroczystości, która wszystkim bardzo się podobała, a pan burmistrz Jarosław Perzyński w imieniu własnym i wszystkich zgromadzonych serdecznie podziękował organizatorom za tak wspaniały koncert.