ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dnia 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia i na negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów. Światowy Dzień bez Papierosa stał się okazją do pogadanek z naszymi uczniami na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów, głównie nowotworów płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Nasi uczniowie wiedzą, że papieros to nie tylko nikotyna. Zdają sobie sprawę, że w dymie znajduje się mnóstwo związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Dzięki programom realizowanym w szkole „Nie pal przy mnie, proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”  uczniowie dowiadują się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu oraz bycia biernym palaczem. Kształtowane są postawy asertywne związane z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Podczas pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie mówili o tym, co dobrego daje człowiekowi niepalenie.
Wymieniono:

  • lepsze zdrowie,większą odporność na choroby,
  • ładniejsze włosy, zęby, paznokcie, zdrowszą cerę,
  • świeży oddech,
  • lepszą kondycję fizyczną,
  • oszczędności  finansowe.

 Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami
 w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny. Oby zawsze pamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!

Drodzy uczniowie, zapamiętajcie hasła:  ,,Dobra jest szalenie moda na niepalenie! oraz  „Nie pal przy mnie, proszę, bo tego nie znoszę!”

Serdecznie dziękujemy uczniom klas III oraz VI i VII za przesłane rysunki o tematyce antynikotynowej.
Wszystkim bardzo gratulujemy! 

 

facebook