Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. W związku z obecną sytuacją w kraju związaną z koronawirusem, obchody Dnia Rzucania Palenia zostały przesunięte z listopada na 22 października, gdyż wszyscy uczniowie naszej szkoły uczyli się w sposób stacjonarny. Tego dnia odbył się apel dla społeczności uczniów klas III oraz pogadanki z uczniami klas starszych. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach na temat „Definitywnie NIE – profilaktyka uzależnień”. Poruszony został temat uzależnienia od nikotyny i skutków zdrowotnych palenia papierosów. Uczniowie klas III, VI, VII i VIII realizują programy antytytoniowe, których głównym celem jest zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów.
Uczniowie klasy III b pod kierunkiem pani Grażyny Fydrychowicz zaprezentowali wiersze i scenki o tematyce antytytoniowej. Salę zdobiły transparenty o tematyce antytytoniowej, zachęcające do rzucania palenia: „Nie pal, stokrotnie proszę”, „Nie pal przy mnie, proszę, bo tego nie znoszę!”. Szkolny chór, pod kierunkiem pani Małgorzaty Puszcz, przygotował piosenkę pt. „Moda na niepalenie”, którą zaprezentował przed społecznością uczniów.
Oto fragment piosenki:
„W każdej rodzinie chcemy być zdrowi,
Walkę za nałogiem podjąć gotowi,
Żyć z nikotyną jest niebezpiecznie,
Walczmy więc wszyscy bardzo skutecznie”.
Uczniowie wzięli również udział w pogadance z pedagogiem, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące szkodliwości nikotyny i rozwijali w sobie postawę asertywną, by nie ulec w przyszłości temu nałogowi. Cieszymy się, że nasi uczniowie swoją pozytywną postawą, poprzez recytację wierszy oraz wymowne słowa piosenki zachęcali do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Oby uczniowie zapamiętali słowa „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”.
Jolanta Wojda