Szkolny Dzień Profilaktyki pod hasłem Znajdź skarb – swoje szczęście

Dnia 09.05.2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego obchodzono  XIV  Szkolny Dzień Profilaktyki. Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Znajdź skarb – swoje szczęście”. Społeczność szkolna obejrzała przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów klasy VII d. Szkolny chór zaśpiewał wiele piosenek o bardzo wymownych  i prozdrowotnych  treściach.

Na uroczystość szkolną przybyły zaproszone osoby, które niejednokrotnie wspierają naszą szkołę w działalności opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej:  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierpcu – pani Alina Olszewska, pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Komendę Powiatową Policji w Sierpcu  reprezentował dzielnicowy aspirant p. Dariusz Lewandowski.

Przedstawienie profilaktyczne składało  się z kilku scenek, w których zawarte były główne treści apelu. Uczniowie poprzez piękne słowa  zachęcali do poszukiwania własnego skarbu – szczęścia.  Życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka. Aby znaleźć własne szczęście, trzeba po prostu kochać życie. A człowiek szczęśliwy to nie ten, który wszystko ma, ale ten, który cieszy się wszystkim, co ma.  Uczniowie przekonywali, że skarbem dla człowieka może być zdrowie, rodzina, miłość, przyjaźń, marzenia, pasje i talenty. A szczęście można zaznać tyko wtedy, gdy innym daje się radość.

„Na ważne i trwałe wartości w życiu
trzeba mieć czas.
Gdy potrzebujesz miłości,
okazuj innym miłość.
Gdy potrzebujesz nadziei,
bądź źródłem nadziei dla innych.
Gdy potrzebujesz współczucia,
okazuj współczucie innym.
Gdy potrzebujesz przyjaźni,
bądź  przyjacielem”.

Młodzi artyści zachęcali społeczność szkolną do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek,  przemocy i agresji.  Tylko

bez uzależnień można być szczęśliwym i wolnym. Wtedy każdy człowiek może swobodnie rozwijać  swoje pasje i marzenia:

„Bez nałogów, bez używek, przemocy i agresji.
To jest prawda, nie ulegaj żadnej presji.
W swoim życiu szukaj własnej pasji!”

Podkreślano znaczenie asertywności w indywidualnej drodze człowieka prowadzącej do szczęścia.

„ Tą zasadą musisz zawsze się kierować,
Aby swego życia nigdy nie zmarnować.
Asertywność niech zawsze będzie twoją siłą,

a problemy w życiu wszelkie cię ominą”.

Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki zostali nagrodzeni laureaci trzech konkursów profilaktycznych.

Oto laureaci konkursu wiedzy  pod hasłem „Profilaktyka uzależnień” – uczniowie klas V

Im: Anna Nowicka, kl. V d
       Jakub Piotrowski kl. V d

II m:  Wiktoria Kostrzewa  kl. V d

III m: Anna Malinowska  kl. V a
           Dawid Wochowski  kl. V c
           Kamil Bucholski kl. V c.

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Bez nałogów – żyję zdrowo!” ” zostali:
– uczniowie klas VII – VIII

I m: Kacper Czajkowski kl. VII b

II m: Maja Bartkowska  kl. VIII b

III m: Julia Radomska kl. VIII a

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Stop agresji, przemocy i cyberprzemocy” zostali:
– uczniowie  klas IV – VI

I m: Adam Kozak kl. IV d

Wiktoria Miłek  kl. VI  a

II m: Julia Grzelecka  kl. VI b
          Konrad Sobolewski  kl. VI c

III m: Oliwia Michalska  kl. IV f
           Milena Dybikowska  kl. IV e
           Patrycja Lubińska  kl. V b

Wyróżnienie: Amelia Gołkowska  kl. IV e
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów poszukiwaniu szczęścia w życiu, które jest naszym skarbem.  Ważne jest, by młody człowiek kierował się w swoich wyborach rozumem. Oby nasi uczniowie potrafili dokonywać właściwych wyborów życiowych i odnaleźli  skarb – swoje szczęście.

Jolanta Wojda