„TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH”- spotkanie uczniów klas V-VIII z dietetykiem

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat włączają się w realizację programu prozdrowotnego „Trzymaj Formę”. Z tego powodu dla uczniów klas V-VIII zostało zorganizowane spotkanie z dietetykiem pod hasłem „TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH”.
Wyraźnie podkreślono, że zdrowy styl życia to racjonalne odżywianie się, dbanie o kondycję fizyczną poprzez uprawianie sportu oraz  niestosowanie żadnych używek (alkoholu, nikotyny i innych substancji psychoaktywnych). Poruszony został również temat zaburzeń odżywiania, które mogą występować u dzieci i młodzieży.

Uczniowie dowiedzieli się, że takie schorzenia jak bulimia i anoreksja wymagają specjalistycznego leczenia i terapii. Zapoznano uczniów z definicją prawidłowego żywienia. Teraz już wiedzą, że jest to nie tylko dostarczenie organizmowi niezbędnych składników pokarmowych, ale także regularność posiłków. Zdrowy człowiek powinien spożywać regularnie 4-5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach dnia. Zwrócono uwagę uczniów na jakość i regularność aktywności fizycznej.

Deficyt ruchu jest jednym z podstawowych czynników zagrożenia zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Uczniowie zostali zachęceni do uprawiania sportu,
gdyż regularna aktywność fizyczna młodzieży, taka o wysokiej intensywności i podejmowana na świeżym powietrzu, zapobiega różnym chorobom, które występują w każdym wieku.Pamiętajmy o tym, że im więcej czasu spędza się przed ekranem telewizora czy komputera, tym mniej zostaje go na sprzyjającą naszemu zdrowiu aktywność fizyczną.

Warto pamiętać  o tym, że sport aktywizuje wszystkie procesy życiowe młodego organizmu. Młodzi ludzie, którzy uprawiają sport są pełni energii, czują się silniejsi, zdrowsi i pogodniejsi. Zachęcamy naszą młodzież do zdrowego, racjonalnego odżywiania się oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu zgodnie z łacińskim przysłowiem „Dobre zdrowie jest lepsze niż największe bogactwo”.