„Trzymaj formę” to program prozdrowotny realizowany od wielu lat przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.
O tym, że zdrowie jest największym skarbem człowieka wiedzą chyba wszyscy. Każdy chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Ale jak to osiągnąć? Każdy sam musi znaleźć i zbudować swój osobisty model zdrowego stylu życia i zmiany wprowadzić na stałe.
W ramach programu „Trzymaj formę” odbyło się spotkanie uczniów klas V z dietetykiem panem Sławomirem Licą, który przedstawił prezentację multimedialną i szczegółowo omówił zasady racjonalnego odżywiania. Spotkanie rozbudziło ciekawość uczniów, wyjaśniło ich wątpliwości dotyczące tego, co jest zdrowe, a co nie. Wśród nieprawidłowości występujących w sposobie żywienia młodzieży należy wymienić, oprócz nieregularności w spożywaniu posiłków, niezbilansowanie diety – częste podjadanie między posiłkami. Żywność, spożywaną między posiłkami, określa się mianem przekąsek – są to np. owoce, niektóre produkty mleczne, słone przekąski, a także wszelkie napoje.
Bez kontroli rodzaju spożywanej żywności i jej ilości można łatwo doprowadzić do nadmiaru energii w diecie, co w rezultacie może spowodować nadwagę i otyłość. Dlatego temat nadwagi i otyłości powinien być poruszany wśród młodzieży, aby ich nawyki żywieniowe zmieniły się na właściwe i pożądane. Dzieci i młodzież powinni spożywać średnio 4 – 5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach dnia. Pamiętać musimy, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które powinno pokrywać około
20 – 25% dziennego zapotrzebowania na energię i być odpowiednio zbilansowane. Dzieci i młodzież powinni zrezygnować z wszelkich niezdrowych przekąsek, a zastąpić je owocami i warzywami, również podczas przerw śródlekcyjnych.
Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność ruchowa, która jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrosti kształt kości, rozwija układ krążeniowo – oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. W obecnych czasach, niestety, występuje tendencja do ograniczania aktywności ruchowej. Obserwuje się to zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży. Jest to spowodowane zdobyczami cywilizacyjnymi: samochody, widny, telewizja, komputer itp. Zapewniają one wygodną, nie męczącą rozrywkę. Uczą także dzieci biernego odpoczynku, lenistwa ruchowego i szukania wygody w każdej sytuacji, nawet kiedy na dworze jest piękna pogoda. Aby aktywność ruchowa przynosiła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna, zaś ćwiczenia wykonywane przez określony czas i z odpowiednią intensywnością. Dla dzieci i młodzieży minimalna dawka aktywności ruchowej to 1 godzina dziennie dowolnego typu ruchu. Należy pamiętać o zwiększonej intensywności ruchu, czyli takiej, aby bicie serca i oddech były przyspieszone i wywołane zostało uczucie gorąca.
Jeśli już od najmłodszych lat zachęcimy swoje dzieci do uprawiania jakiegoś sportu, wówczas będą to robić w przyszłości i może to być ich pasją.
Wierzymy, że nasi wychowankowie będą jeszcze chętniej dbać o swoją kondycję i czerpać przyjemność z codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania oraz zbudują swój osobisty model zdrowego stylu życia. Tego życzymy również sobie, jak i wszystkim naszym uczniom!
Jolanta Wojda – pedagog szkolny