Warsztaty „Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy”

Uczniowie klas IV i V wzięli udział w 2-godzinnych warsztatach w zakresie bezpieczeństwa w Internecie w ramach Projektu „Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy”, której realizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. Warsztaty zostały przeprowadzone przez st. asp. Krzysztofa Dobrzenieckiego i asp. szt. Michała Marcinkowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu.
Głównym celem Projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych w cyberprzestrzeni poprzez wzrost ich wiedzy w zakresie potencjalnych wyłudzeń finansowych w Internecie oraz umiejętności zabezpieczenia swoich danych osobowych, haseł oraz pieniędzy w sieci. Uczniowie byli zaangażowani w zajęcia z funkcjonariuszem policji ze względu na to, że uczyli się zasad bezpieczeństwa w sieci za pomocą znanej gry Minecraft Educatoin, która jest bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Gra została zmieniona i dostosowana na potrzeby tego Projektu.

Oby warsztaty przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa młodzieży w Internecie oraz poprawy umiejętności zabezpieczania swoich danych osobowych w sieci.

Pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu!

Kilka podstawowych zasad:

1. Korzystaj z silnych haseł ( bardzo duża liczba znaków, np. 12)
  2. Włącz dwuskładnikową autoryzację.
  3. Regularnie aktualizuj system i oprogramowanie.
  4. Bądź ostrożny – unikaj zawierania znajomości i pobierania plików.
  5. Chroń swoje dane osobowe ( numer PESEL, adres, numer telefonu itd.)
  6. Przeglądaj tylko bezpieczne strony ( zaczynają się od: https)
  7. Korzystaj z bezpiecznej sieci Wi-Fi.
  8. Ostrożnie korzystaj z mediów społecznościowych, zgodnie z regulaminem.
  9. Korzystaj z antywirusów i innych rozwiązań ochronnych.
  10. Podnoś swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w sieci.