W dniach 15-16 maja 2023 roku uczniowie klas IV- VII wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach „Profilaktyka uzależnień i cyberprzemocy- Powstrzymaj Hejt”. Warsztaty są odpowiedzią na narastający problem cyberprzemocy wśród coraz młodszego pokolenia ze względu na postęp techniczny, modę na nowoczesne urządzenia telekomunikacyjne oraz brak respektowania przepisów dopuszczających zakładanie różnych portali społecznościowych. Uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat różnych rodzajów przemocy. Poznali definicję cyberprzemocy – jest to zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu internetu albo telefonów komórkowych. Są to takie zachowania jak: ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie, poniżanie kogoś, podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, na blogach, komunikatorach, włamanie się na czyjeś konto (na portalu społecznościowym, na konto komunikatora), publikowanie lub rozsyłanie filmów, zdjęć albo informacji, które kogoś ośmieszają, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych, pisanie obraźliwych komentarzy na forach, portalach społecznościowych.
Głównym celem warsztatów było zwrócenie uwagi uczniów na to, że w sieci nie są anonimowymi osobami oraz rozwijanie w nich umiejętności zadbania o ich własne bezpieczeństwo w Internecie. Uświadomiono uczniom, aby natychmiast reagowali na wszelkie przejawy agresji, przemocy i cyberprzemocy w szkole i poza szkołą. Podkreślono znaczenie świadków różnych form przemocy, którzy mogą ją przerwać. W ten sposób pomogą uchronić ofiarę przemocy przed depresją czy nawet śmiercią.
Film edukacyjny stworzony na podstawie prawdziwej historii nastolatków uświadomił naszej młodzieży, że skutki cyberprzemocy są bardzo poważne, a czasami wręcz nieodwracalne. Cyberprzemoc zwykle silniej wpływa na psychikę młodego człowieka niż przemoc bezpośrednia. Dziecko czuje się osaczone, bezsilne i nieszczęśliwe. Może odczuwać silne emocje wstydu, złości, strachu, gniewu. W bardzo trudnych przypadkach może towarzyszyć mu obniżenie nastroju a nawet stany depresyjne czy zachowania destrukcyjne. Młodzi ludzie powinni o tym pamiętać, zanim napiszą negatywny, ośmieszający komentarz pod adresem koleżanki czy kolegi. Poważne przypadki cyberprzemocy, będące naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.), powinny zostać zgłoszone na policję lub do prokuratury.
W imieniu osoby niepełnoletniej zgłoszenia dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.
Jeżeli widzisz w sieci, że coś zagraża twojemu bezpieczeństwu – nie wahaj się!
Reaguj, zgłaszaj!
Mamy nadzieję, że udział w warsztatach utwierdził naszych uczniów w przekonaniu, że w życiu ponosi się odpowiedzialność za słowa, które się mówi lub zamieszcza w Internecie. Podkreślono korzyści płynące z rozwiązywania problemów w sposób konstruktywny i pokojowy, bez łamania prawa, w realnym, a nie wirtualnym świecie. Jeśli choć kilka osób zastanowi się nad sobą, zmieni swoje postępowanie albo poda pomocną dłoń osobie potrzebującej, stanie w obronie osoby pokrzywdzonej – będzie to dla nas sukces wychowawczy. I o taki właśnie sukces nam chodzi!
Gdzie należy szukać pomocy?
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci
800 100 100
Jolanta Wojda