Witaj wiosna! – „Kreatywny przedszkolak – Kreatywne dziecko” – klasa 1b

Dzieci z klasy 1b wykonały kolejny moduł projektu „Kreatywny przedszkolak – Kreatywne dziecko”. Tym razem naszym zadaniem było wykonanie Marzanny.
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.