Wizyta Przedszkolaków w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu

Pogoda pozwoliła nam jeszcze na spacer do pobliskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu. Przedszkolaki z grupy 0b i 0c postanowiły dowiedzieć się jak zostać małym czytelnikiem, a przy okazji wykonać zadanie z realizowanego w naszym przedszkolu projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Zadanie nosiło tytuł „Siła bajek”, a polegało na przeczytaniu dzieciom bajki lub baśni poruszającej problemy ich wieku.

Dzieci wysłuchały bajeczki o rycerzu, który wolał czytać książki niż walczyć. Krótko omówiły zachowanie głównego bohatera i wspólnie doszły do wniosku, że przemoc wobec drugiej osoby jest zła, a czytanie książek wzbogaca człowieka. Tym sposobem zadanie zostało wykonane.

Nasze zuchy z ciekawością przeglądały zasoby biblioteki i z żalem odkładały wybrane książeczki na półkę. Panie postanowiły na osłodę wypożyczyć kilka książeczek do przedszkola. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani Marleny, która opowiedziała im z kim przyjść i co zrobić, by można było zabrać książeczkę do domu. Omówione zostały również zasady zachowania w bibliotece oraz sprawa najistotniejsza, czyli jak szanować książki, by służyły nam jak najdłużej.

Małe pociechy z grupy 0a zwiedziły oddział dla dzieci i młodzieży, a także wysłuchały krótkiej pogadanki o zasadach korzystania z biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi bohaterów utworów literatury dziecięcej. Bajka o Czerwonym Kapturku przedstawiona w Teatrzyku Kamishibai bardzo zaciekawiła dzieci.