Wizyta studentów z Izraela w ramach Szkoły Dialogu

Kolejnym etapem bardzo owocnej  współpracy uczniów naszej szkoły z „Forum Dialogu – Szkoła Dialogu” była wizyta gości z Izraela. Celem wizyty była wycieczka do miejsc związanych z sierpeckimi Żydami.

15 maja 2019 roku przyjechała grupa 14 studentów, którzy są na studiach pedagogicznych i przygotowują się do zawodu nauczyciela. Opiekunem grupy izraelskiej był Moshe Shner.

Przed przyjazdem gości  uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które poprowadzili edukatorzy z Forum Dialogu. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne, w których uczestniczyli uczniowie i ich izraelscy goście. Kolejnym ważnym punktem wizyty było spotkanie z P. Markiem Zdrojewskim – Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miasta, który w imieniu Pana Burmistrza Jarosława Perzyńskiego przekazał materiały promocyjne i gadżety związane z naszym miastem.

Po spotkaniu w szkole udaliśmy się na wycieczkę do miejsc związanych z historią sierpeckich Żydów. Gościom pokazaliśmy budynek biblioteki żydowskiej, jatki, dom Abrahama Neumanna, kamienicę na targu rybnym, dom rabina i miejsce, gdzie znajdowała się synagoga oraz getto. Wycieczkę zakończyliśmy na cmentarzu. Przy pamiątkowym pomniku złożyliśmy kwiaty i zapalone zostały znicze.

Goście z Izraela byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności uczniów w posługiwaniu się językiem angielskim, znajomością historii Polski i historii swojego miasta.

Mamy nadzieję, że wspólnie jeszcze wiele razy będziemy odkrywać historię i tajemnice naszego miasta.