Był taki wrzesień…

17 września br. uczniowie naszej szkoły włączyli się w miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści Związku Radzieckiego na Polskę.  Z tej okazji młodzież przygotowała montaż słowno – muzyczny przypominający najważniejsze wydarzenia tego najtragiczniejszego w dziejach ludzkości czasu. Podniosłe i wzruszające wiersze i piosenki poprowadziły widzów zgromadzonych w sali widowiskowej  Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu od momentu wybuchu wojny poprzez walki partyzanckie, heroiczny udział w bitwach żołnierzy polskich na całym świecie, poprzez okres okupacji oraz akcje dywersyjne i sabotażowe, aż po powstanie warszawskie i zakończenie wojny. Słowami utworów lirycznych i piosenek oraz partii narracyjnych młodzi artyści wyrazili przeżycia i doznania całego wojennego pokolenia: strach towarzyszący spadającym bombom, lęk przed łapankami, odwagę i desperację potrzebną w walce o życie i przetrwanie podczas strzelanin, niezłomną wolę walki,  gotowość poświęcenia życia za Ojczyznę.  Uczniowie uczcili w ten sposób pamięć bohaterskich żołnierzy, wziętych do niewoli, rannych, poległych powstańców, pomordowanych harcerzy i ludności cywilnej. Dla nich dramatyczne pożegnania z najbliższymi i złożenie najwyższej ofiary dla Ojczyny były jasnym wyborem:

Oddzielili cię syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
Haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
Malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
Wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
Gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
Przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
I poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”

Tych strasznych kart historii nie należy zapomnieć, aby nigdy przeżycia pokolenia Kolumbów nie stały się udziałem współczesnych pokoleń.