Wrześniowe eksperymentowanie podczas „wieczoru chemika” oraz „wieczoru fizyka”

W popołudniowo-wieczornych zajęciach chemicznych zorganizowanych we wrześniu kilkudziesięciu chętnych uczniów z klas 8 oraz klasy 7d zbadało właściwości suchego lodu, czyli zestalonego dwutlenku węgla (znajdującego zastosowanie przede wszystkim jako czynnik chłodzący). Podstawowym doświadczeniem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodych naukowców okazała się sublimacja suchego lodu w zimnej, jak i gorącej wodzie. Zaobserwowano, że im wyższa temperatura wody tym powstaje intensywniejszy gęsty dym. Po dodaniu płynu do mycia naczyń tworzyła się efektowna piana – dzięki czemu kilkakrotnie udało się nam uzyskać ogromną bańkę mydlaną czy też gejzer, jak również po umieszczeniu metalowych łyżek do zestalonego dwutlenku węgla słychać było „dziwne” odgłosy. Dodatek suchego lodu do zalkalizowanej gorącej wody wzbogaconej błękitem bromotymolowym, fenoloftaleiną czy oranżem metylowym spowodował zmianę barwy ww. wskaźników kwasowo-zasadowych (tj. malinowy roztwór zawierający fenoloftaleinę odbarwił się, zaś błękit bromotymolowy – zmienił kolor na żółty). Badając kolejne właściwości suchego lodu przekonaliśmy się, że umieszczenie plastikowej butelki wypełnionej zestalonym dwutlenkiem węgla w naczyniu z ciepłą wodą umożliwia jej „wybuch”. Inne efektowne doświadczenia chemiczne, które przygotowaliśmy to „chemiczny parowóz” czy też „łatwopalna gęsta piana”.

Podobnie podczas wrześniowego „wieczoru fizyka” ochotnicy wykonali mnóstwo podstawowych doświadczeń z elektrostatyki, tj. wytwarzano iskrę w maszynie elektrostatycznej, zbadano jej własności, uzyskano odpychanie i przyciąganie pasków folii aluminiowej (umieszczonych odpowiednio – na jednym lub dwóch iskiernikach), przyciąganie puszki przez naelektryzowaną plastikową rurkę czy oddziaływanie na strużkę wody naelektryzowaną linijką bądź też pałką z tworzywa sztucznego. Wykonaliśmy również efektowne doświadczenie takie jak zjawisko odrzutu plastikowej butelki.

Zapraszamy zatem społeczność szkolną na fizykochemiczne warsztaty on-line zachęcając do obejrzenia nagrań zamieszczonych na facebook’u szkoły w zakładce ‘filmy’ oraz zdjęć w galerii poniżej.