Wycieczka 8c i 8d do Oświęcimia i Energylandii

Dnia 13 kwietnia klasa 8c i 8d wyjechała na dwudniową wycieczkę. Pierwszy wycieczkowy dzień klasa spędziła w Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim , nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa. Został utworzony przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień Pierwszy transport Polaków dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940r. z więzienia w Tarnowie. Młodzież zwiedzała muzeum powstałe na terenie byłego obozu. Tu życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości, głównie Żydów. Uczniowie w ogromnym skupieniu wysłuchali informacji przekazywanych przez panią przewodnik .Z przejęciem oglądali wystawy i eksponaty w postaci butów, walizek, okularów, protez pozostawionych po zgładzonej ludności. To był szczególny dzień historii bo poprzedzał rocznicę Powstania Żydów w Gettcie Warszawskim. Drugi dzień wycieczki przebiegał w zupełnie innej atmosferze. To jedna wielka, zabawa w Energylandii w Zatorze. Tu każdy pokonywał wysokości, głębokości, szybkości a przede wszystkim poznawał swoje możliwości. Strach mieszał się z euforia. Po tak wyczerpującej zabawie połowa powrotnej drogi przebiegała w spokoju .Koniec drogi przebiegał już ze śpiewem i radością. Opiekunkami wycieczki były panie Jolanta Wojda i Krystyna Witkowska.