Wycieczka Człuchów – Niechorze – Świnoujście – Międzyzdroje – Kołobrzeg klas Vb, VIa, VIIa, VIIe, VIIIc, VIIId

      W dniach 4-6 maja 2022r. 50 – osobowa grupa uczniów klas 5b, 6a, 7a, 7e, 8c i 8d wraz z opiekunami wyruszyła na podbój województwa zachodniopomorskiego. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego w Człuchowie. Jest to drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Przewodnik przybliżył nam historię powstania i życia toczącego się na zamku. Duże wrażenie na nas zrobił krajobraz z wieży widokowej, z której mogliśmy podziwiać najbliższą okolicę. Potem przejechaliśmy do Niechorza, gdzie po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się na powitanie morza.

      Drugi dzień spędziliśmy w Świnoujściu. Pierwszym punktem wycieczki był Fort Gerharda – nadmorska twierdza na wyspie Wolin. Fort Gerharda jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu  ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Zwiedzaliśmy fortecę pod opieką umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu poznaliśmy jego historię, przechodząc jednocześnie  kilka prób, które sprawdzały, czy  nadajemy się do wojskowej służby. Po wyczerpującej musztrze wojskowej udaliśmy się na przeprawę promem Bielik z wyspy Wolin na wyspę Uznam. Z panią przewodnik udaliśmy się na spacer po wyspie, która okazała się bardzo ładna i ciekawa.
     Kolejnym punktem było podziwianie sławnego Jeziora Turkusowego, które znajduje się na wyspie Wolin, niedaleko wsi Wapnica. Jest to bardzo małe jezioro (1,6 ha), ale za to dość głębokie. Znane jest jednak z turkusowo – zielonej barwy wody. Co prawda woda jest taka sama jak w innych jeziorach, lecz na skutek białego kredowego dna i rozszczepienia światła wydaje się, iż jest zielona. Następnie udaliśmy się do Międzyzdrojów, a tam podziwialiśmy  Aleję Gwiazd, promenadę i  molo. Późnym popołudniem  wróciliśmy do Niechorza, gdzie po obiadokolacji spacerowaliśmy nadmorskim brzegiem. Wieczorem przy ognisku spędziliśmy czas w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy z dużym zaangażowaniem piekli nad ogniem swoje kiełbaski, które później z apetytem zjedli. Po posiłku nadszedł czas na wspólne rozmowy, zabawy pełne radości i swobody.

     Trzeciego dnia, w drodze powrotnej udaliśmy się do  Kołobrzegu.  Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, byliśmy w Muzeum Minerałów oraz odbyliśmy rejs statkiem MONIKA po morzu.
Pomorze rozpieszczało nas doskonałą, ciepłą i słoneczną  pogodą. Pełni wrażeń, opaleni, ale nieco stęsknieni wróciliśmy do Sierpca.

facebook