Wycieczka do Torunia klas 4b i 4c

Dnia 1 grudnia uczniowie klas IVb , IVc oraz kilkoro uczniów z klas  VI wraz z opiekunami – p. Elżbietą Jóźwiak, p. Anną Kopycińską oraz p. Małgorzatą Puszcz, wzięli udział w wycieczce do Torunia. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych, wspólne spędzanie czasu oraz  rozwijanie zainteresowań i odkrywanie pasji badawczych.

Wycieczkę rozpoczęliśmy wizytą w Planetarium. Wspólnie i z zainteresowaniem obejrzeliśmy seans „Wirująca Ziemia”. Następnie uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze i stać się samodzielnymi badaczami w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zwiedzając wystawy np. „Rzeka”,” O Obrotach” czy „przeŻYCIE” uczniowie rozwijali umiejętność logicznego myślenia, ćwiczyli umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.

Po krótkiej przerwie na posiłek udaliśmy się do Grębocina do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. W tym miejscu również nikt się nudził. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach podczas których samodzielnie czerpali papier i poznali historię produkcji papieru oraz jego pochodzenie. Następnie uczestnicy spróbowali swoich sił w kaligrafii gęsim piórem i atramentem. Zadanie to nie należało do najłatwiejszych, ale udało się.

Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich uczniowie wcielili się w rolę drukarzy i, przystępując do egzaminu, sami stworzyli własny certyfikat drukarski. Wszystko to odbywało się w scenerii XIII wiecznego, kościółka pod wezwaniem św. Barbary, zbudowanego przez Krzyżaków.

Lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i dobrych emocji, udaliśmy się w drogę powrotną do Sierpca.