Wycieczka edukacyjna do Torunia uczniów klas VIIb, VIIc i VIId

 

17 listopada uczniowie klas VIIb, VIIc i VIId wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę edukacyjną do Torunia.

Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium.

Odwiedziliśmy Bazę MARS#17 – interaktywną przestrzeń zaaranżowaną w formie bazy kosmicznej, gdzie mieliśmy do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Naszą misją było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu „Czerwonej Planety” czy właściwe gospodarowanie energią.

W sali Planetarium, siedząc wygodnie w fotelach, oglądaliśmy seans opowiadający o wielkości i budowie Wszechświata, opisujący najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie i przybliżający tajemnice planet i galaktyk. Nad naszymi głowami pojawiały się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. 

Zwiedzaliśmy także wystawę Geodium poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym mogliśmy samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. 
Zobaczyliśmy jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Znaleźliśmy tam również wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi oraz makietę cywilizacji człowieka.

Następnym punktem wycieczki były warsztaty w Centrum Chemii w Małej Skali, gdzie udaliśmy się spacerem, podziwiając piękne miasto Toruń. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych z wyrobu ozdobnego mydła oraz z kuchni molekularnej.

Pełni niezapomnianych wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domu.

 

facebook