Wycieczka uczniów klas młodszych Kraków – Zakopane – Wieliczka „Podróże z klasą” Projekt Ministra Edukacji i Nauki

W dniach 9-11 października 2024 r. w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Podróże z klasą” 48 uczniów z klas młodszych wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu wzięło udział w trzydniowej wycieczce krajoznawczo-turystycznej na trasie Kraków – Zakopane – Wieliczka.

Dnia 9.10.2024r. zrealizowano pierwszy punkt edukacyjny wycieczki – Katedra na Wawelu.

Uczniowie dowiedzieli się, że Katedra Wawelska to  dla  Polaków  miejsce  szczególne, spoczywają tu prawie wszyscy królowie Polski. W wawelskich kryptach dzieci zobaczyły groby polskich artystów. Ukoronowaniem wizyty w Katedrze było wejście na Wieżę Zygmuntowską, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Na jej najwyższym piętrze uczniowie podziwiali najsłynniejszy w Polsce dzwon. Następnie uczestnicy wyprawy udali się na spacer po Starym Rynku, by zachwycać się pięknem, zabytkowych kamieniczek i Sukiennic.

Dnia 10.10.2024r. zrealizowano drugi punkt edukacyjny wycieczki – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem. W obiekcie dzieci zostały podzielone na dwie grupy, które naprzemiennie brały udział w różnorodnych działaniach. Uczniowie podczas zajęć podziwiali największą w Polsce makietę Tatr. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, jaskinie i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji były również filmy przyrodnicze, które pokazywały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów niezwykle spodobały się dzieciom, a użyta technologia 3D zapewniła dodatkowe wrażenia.  Natomiast w „Sali odkryć” dzieci mogły podczas multimedialnych gier uczyć się orientacji na mapie, ćwiczyć pamięć czy rozpoznawać odgłosy zwierząt i trenować spostrzegawczość. Dzięki technice Kinect uczniowie mogli poskakać jak kozica czy biegać po lesie jak jeleń. Po niezwykle emocjonującej i zachwycającej wystawie, uczniowie udali się na pieszą wycieczkę po uliczkach Zakopanego oraz wjechali na Gubałówkę, by napawać się pięknym, górskim widokiem.

Dnia 11.10.2024r. zrealizowano trzeci punkt edukacyjny wycieczki – Kopalnia Soli Wieliczka – trasa tematyczna dla szkół „Śladami legend”. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, słuchali opowieści przewodniczki, która najpierw opowiadała legendy związane z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Wnętrza kopalni prezentowały się wspaniale. Po takich atrakcjach dzieci udały się na smaczny obiad, by z pełnymi brzuchami dotrzeć do domów.

Wyjazd edukacyjny był bardzo udany, a dzięki dofinansowaniu, aż 48 dzieci z klas młodszych spełniło swe marzenia. Szczególne podziękowania składam paniom, które opiekowały się dziećmi: Oldze Kawałek, Marcie Gubie, Annie Żuławnik oraz Agnieszce Kożuchowskiej, dzięki którym uczniowie bezpiecznie wrócili do domów.

Kierownik wycieczki: Anna Stoń