Występ uczniów szkoły z okazji 700 rocznicy lokacji miasta

Historyja ostawiona pokoleniom

Z okazji 700-lecia naszego miasta uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny. Uroczystość odbyła się 8 maja 2022r. w CKiSz w Sierpcu.

Chcąc oddać klimat tamtych lat, wprowadzono stylizację językową mającą na celu przybliżenie społeczności sierpeckiej czasów, w których Sierpc otrzymał prawa miejskie. Dziejowit, w którego wcielił się siódmoklasista, profesjonalnie opowiedział „historyję i in publico wszystkim obecnym i przyszłym pokoleniom ostawił”. Uczniowie doskonale i z dużym zaangażowaniem deklamowali piękne utwory poetyckie przedstawiające Sierpc dawniej i współcześnie. Przypomnieli dekret nadający prawa miejskie miastu, ślubowanie rycerskie jako jeden ze zwyczajów XIV wieku. Dziewczęta z zespołu tanecznego profesjonalnie wykonały taniec dworski – przy akompaniamencie dawnej muzyki i w przepięknych strojach oddających realia dawnych lat. Recytatorzy wędrowali ulicami starego Sierpca i dzisiejszego, podkreślając jego walory, prezentując atrakcje, architekturę i zachęcając do odwiedzenia tego urokliwego miasta. Starali się „zapisać w pamięci te miejsca z historycznym przekazem”.

„Kiedyś, gdy wszystko się zmieni,

gdy będzie nowe, inne,

My w swej pamięci odtworzymy ulice,

dawny Sierpc, nasze miasto rodzinne.”

Mamy nadzieję, że przygotowany program pokazał, że wszyscy są dumni, iż stworzyli i nadal będą tworzyć historię miasta –  naszej małej ojczyzny. Przepiękna dekoracja i oprawa muzyczna sprawiły, że przygotowany montaż był wspaniały. Mali artyści spisali się na medal!

Montaż przygotowały: Marta Gajdkowska, Joanna Guzowska, Olga Kawałek, Małgorzata Murawska, Małgorzata Puszcz, Anna Tokarska.