XV Szkolny Dzień Profilaktyki pod hasłem „Spełniajmy małe i wielkie marzenia”

Jubileuszowy XV Szkolny Dzień Profilaktyki odbył się w naszej szkole 2 czerwca 2022 roku. Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Spełniajmy małe i wielkie marzenia”. Społeczność szkolna obejrzała przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy Vc przygotowane przez pedagoga panią Jolantę Wojdę i panią Małgorzatę Tyburską. Szkolny chór, pod kierunkiem pani Małgorzaty Puszcz, przygotował kilka pięknych piosenek, nawiązujących do hasła przewodniego Dnia Profilaktyki.

Na uroczystość przybyły zaproszone osoby, wspierające naszą szkołę w działalności opiekuńczo-wychowawczej i profilaktycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Marek Zdrojewski – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Sierpcu, pani Bożena Cupała reprezentowała Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierpcu, zaś pani Teresa Malinowska – Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną.

Na naszą uroczystość przybyli również: pani Aneta Ciemiecka – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu oraz pan Grzegorz Żelasko – pełnomocnik Burmistrza do spraw Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Przedstawienie profilaktyczne składało się z kilku scenek, w których zawarte były główne treści apelu. Uczniowie poprzez piękne słowa  zachęcali do zastanowienia się nad tym, jakie są ich marzenia. Podkreślali, że ich marzeniem jest miłość i kochająca rodzina, przyjaźń, piękne życie bez używek, pasja oraz talent. Przekonywali społeczność szkolną, że życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy będziemy potrafili spełniać swoje marzenia. Podkreślali znaczenie ważnych i trwałych wartości w życiu, że „człowiek szczęśliwy to nie ten, który wszystko ma, ale ten, który cieszy się wszystkim, co ma”.

„Na ważne i trwałe wartości w życiu
trzeba mieć czas.
Gdy potrzebujesz miłości,
okazuj innym miłość.
Gdy potrzebujesz nadziei,

bądź źródłem nadziei dla innych.
Gdy potrzebujesz przyjaźni,
sam stań się przyjacielem”.

Młodzi artyści zachęcali społeczność szkolną do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek, przemocy i agresji.  Tylko bez uzależnień można być szczęśliwym i wolnym. Wtedy każdy człowiek może swobodnie rozwijać swoje pasje i spełniać małe i wielkie marzenia

„Bez nałogów, bez używek, przemocy i agresji.
To jest prawda, nie ulegaj żadnej presji.
W swoim życiu szukaj własnej pasji!”

Podkreślano znaczenie asertywności w indywidualnej drodze człowieka prowadzącej do realizacji marzeń:

„Tą zasadą musisz zawsze się kierować,
Aby swego życia nigdy nie zmarnować.
Asertywność niech zawsze będzie Twoją siłą,
a problemy w życiu wszelkie Cię ominą”.

Podczas Dnia Profilaktyki zostały rozstrzygnięte konkursy dla uczniów klas IV – VIII, które zostały przeprowadzone przez pedagoga p. J. Wojdę i psychologa p. K. Kowalkowską.

Laureaci szkolnego konkursu plastycznego „Stop agresji, przemocy i cyberprzemocy”

Uczniowie klas IV – V:

I miejsce: Justyna Kasperska kl. Vc

II miejsce: Wiktoria Gesek kl. Va

Julia Linowska kl. Vb

III miejsce: Oriana Zbruk kl. IVc

Julia Dądalska kl. IVc

Wyróżnienia:  Magdalena Połeć kl. Vc

Oliwia Zielińska kl. IVb
                         Szymon Goc kl. V b

Karolina Salak kl. IV c
                         Bianka Zakrzewska kl. V c

Lena Kossowska kl. V c

Adam Jakowski kl. IV c

Laureaci szkolnego konkursu plastycznego „Bez nałogów – żyję zdrowo!”
Uczniowie klas VI- VII:

I  miejsce: Anna Tyburska kl. VIIa

II  miejsce: Milena Dybikowska kl. VIIe

III miejsce: Zofia Siwińska kl. VI a, Oliwia Pstrągowska kl. VIa.

Dla uczniów klas VII został zorganizowany konkurs wiedzy pod hasłem „Profilaktyka uzależnień”  który został przeprowadzony w naszej szkole 20 maja 2022 roku.

Oto laureaci konkursu wiedzy:

I miejsce: Lena Adamska kl. VII c
II miejsce: Anna Tyburska kl. VII a

III miejsce: Maria Kędzierska kl. VII c

Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali:

Jakub Prątnicki kl. VII a

Zuzanna Krajewska kl. VII b

Adam Karwowski kl. VII b

Ewelina Rokicka kl. VII e

Dla uczniów klas VIII został zorganizowany konkurs literacki pod hasłem „Moje marzenia – dążę do ich spełnienia”.

Oto laureaci konkursu:

I miejsce: Anna Fijałkowska kl. VIII b
II miejsce: Oliwia Lewandowska kl. VIII b
III miejsce: Wiktoria Kowalska kl. VIII b
                  Michał Brdak VIII b

Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym laureatom!

Życzymy wszystkim naszym uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o poszukiwaniu szczęścia w życiu i realizacji własnych marzeń. Oby nasi uczniowie potrafili dokonywać właściwych wyborów życiowych i mogli spełniać swoje wielkie marzenia, bez używek, przemocy i agresji.

Niech słowa piosenki będą dla naszych uczniów inspiracją do realizacji ich marzeń:

Podróżą życie jest,

Spełniaj marzenia swe,

A może one odnajdą Cię?

Każdego dnia spełniajmy marzenia,

Małe i wielkie też.

Każdego dnia do przodu podążaj

I życiem ciesz się,

Każdego dnia.