XVI Szkolny Dzień Profilaktyki

Dnia 28.04.2023 roku odbył się XVI Szkolny Dzień Profilaktyki. Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Świat może być lepszy”. Społeczność szkolna obejrzała przedstawienie  w wykonaniu uczniów wielu klas: IIa, IId, IIIc, IVa, IVc, Vb, Vc, VIb, VIIIa, VIIIe przygotowane przez pedagoga panią Jolantę Wojdę i panią Małgorzatę Puszcz. Szkolny chór wykonał kilka pięknych piosenek nawiązujących do hasła przewodniego Dnia Profilaktyki.

Na uroczystość przybyły zaproszone osoby wspierające naszą szkołę w działalności opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej. Swoją obecnością zaszczyciły nas:  pani Alina Olszewska – dyrektor  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierpcu, pani Aneta Ciemiecka – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu i pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sierpcu.

Przedstawienie profilaktyczne składało  się z kilku scenek, w których zawarte były główne treści apelu. Uczniowie poprzez piękne słowa  zachęcali do zmiany tego świata na lepsze.  Przekonywali społeczność szkolną, że w życiu trzeba kierować się zasadami moralnymi.  Podkreślali znaczenie świadków przemocy, którzy mogą ją przerwać – zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub prosić o pomoc osoby dorosłe będące w pobliżu.

Słowa piosenki z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego są wciąż aktualne:

„Wznieś serce nad zło,
Znajdź drogę przez mrok
Wzleć ptakiem nad mgły,
w obłokach mieszka świt.
Wznieś serce nad zło…”

Piosenka „Wierzę w lepszy świat” w wykonaniu szkolnego chóru sprawiła, że nasza młodzież zrozumiała  jej sens.
Każdy człowiek może zrobić nawet coś małego, co ma niewątpliwy wpływ na poprawę życia  nas samych i ludzi obok nas.

”Jeszcze wierzę, wierzę w lepszych nas.
 Jakiś sens to ma.
 Jeszcze wierzę, wierzę w w lepszy świat,
 Może to coś da”.

Młodzi artyści zachęcali społeczność szkolną do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek, przemocy i agresji.  Tylko bez uzależnień można być szczęśliwym i wolnym. Wtedy każdy człowiek ma wpływ na własne życie i  zmianę świata na lepsze.

„Bez nałogów, bez używek, przemocy i agresji.
To jest prawda, nie ulegaj żadnej presji.
W swoim życiu szukaj własnej pasji!”

Podkreślano znaczenie asertywności w życiu każdego człowieka:

„Tą zasadą musisz zawsze się kierować,
Aby swego życia nigdy nie zmarnować.
Asertywność niech zawsze będzie Twoją siłą,
a problemy w życiu wszelkie Cię ominą”.

Podczas Dnia Profilaktyki zostały rozstrzygnięte konkursy dla uczniów klas IV – VII, które zostały przeprowadzone przez pedagoga p. Jolantę Wojdę i psychologa p. Katarzynę  Kowalkowską.

Laureaci konkursu wiedzy „Profilaktyka uzależnień” – uczniowie kl. VII a

I miejsce: Adam Dudziński
II miejsce: Maciej Zakrzewski
III miejsce: Zofia Siwińska,   Arkadiusz Watkowski
Adrianna Watkowska
Lidia Lisicka
Oliwia Pstrągowska

Laureaci konkursu plastycznego pt. „Stań się lepszy mów NIE cyberprzemocy i agresji” – uczniowie klas IV – V:

I miejsce: Kornelia Wojtyniak kl. IV a
II miejsce: Oliwia Lubowicz kl. IV b
                   Mikołaj Trojanowski kl. IV b
III miejsce: Sandra Wasielewska kl. IV d
                    Cezary Buchalski kl. IV b
                    Adam Jakowski kl. V c

Jakub Ossowski kl. IV a
Julia Dądalska kl. V c
Julia Pawłowska kl. IV d
Maja Rutkowska kl. IV d
Maria Kacperska kl. IV c
Maja Jabłońska kl. V b

Laureaci konkursu plastycznego pt. „Bez nałogów – żyję zdrowo” -uczniowie klas VI:

I miejsce: Oliwia Filant kl. VI c
II miejsce: Jerzy Kowalkowski kl. VI c
                  Anna Rutkowska kl. VI c

III miejsce:  Amelia Ostrowska kl. VI d
                    Maciej Lewandowski kl. VI d
                    Bianka Zakrzewska kl. VI c

Wiktoria Gesek kl. VI a
Amelia Staniszewska kl. VI c
Lena Kossowska kl.VI c
Lena Wąsowska kl. VI c

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom!

Życzymy wszystkim naszym uczniom, aby spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o życiu we współczesnym świecie. Oby nasi uczniowie potrafili dokonywać właściwych wyborów, spełniać swoje marzenia, żyjąc w świecie bez wojen, przemocy i  bez uzależnień. A jeśli pomogą innym w realizacji marzeń, wówczas świat choć na chwilę stanie się piękniejszy. Na zakończenie naszej szkolnej uroczystości uczennica klasy VIII f Maja Wadowska zaśpiewała  piosenkę Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat”. Było to wykonanie wyjątkowe, wzruszające i chwytające za serce.
Ta piosenka nie straciła na swojej aktualności. Niech słowa tego pięknego utworu będą dla nas wszystkich życiową inspiracją:

„Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to,

że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim…”