XVII Szkolny Dzień Profilaktyki pod hasłem „Myśli i słowa mają moc…”

7 czerwca 2024  roku odbył się w naszej szkole XVII Szkolny Dzień Profilaktyki.  Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Myśli i słowa mają moc…”  Społeczność szkolna obejrzała przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów wielu klas (klas II, III, IV, V, VI i VII)  przygotowane przez pedagoga panią Jolantę Wojdę i panią Małgorzatę Puszcz.  Szkolny chór pod kierunkiem p. M. Puszcz i p. J. Szymaniak  zaśpiewał wiele piosenek o bardzo wymownych treściach nawiązujących do hasła przewodniego dnia profilaktyki.

Na uroczystość szkolną przybyli zaproszeni goście, którzy niejednokrotnie wspierają naszą szkołę w działalności opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej:  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierpcu – pani Alina Olszewska, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sierpcu – pani Aneta Ciemiecka oraz pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Komendę Powiatową Policji w Sierpcu  reprezentowali dzielnicowi: pan Marek Biegański i pan Michał Marcinkowski.

Przedstawienie profilaktyczne składało się z kilku scenek, w których zawarte były główne treści apelu. Uczniowie poprzez piękne słowa  zachęcali do pozytywnego myślenia, właściwej komunikacji z innymi, do poszukiwania przyjaźni oraz bycia życzliwymi kolegami i koleżankami.  Przekonywali społeczność szkolną, że słowa mają ogromną moc, gdyż mogą zranić, być przyczyną smutku czy nawet depresji. Ale odpowiednie słowa mogą podnieść na duchu, dodać wiary i nadziei. Mogą wyrażać miłość. Artyści podkreślali znaczenie świadków przemocy, którzy mogą ją przerwać – zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub prosić o pomoc osoby dorosłe będące w pobliżu.

Słowa piosenki z repertuaru Anny Jantar są wciąż aktualne:

„To co mam, to radość najpiękniejszych lat.
To, co mam, to serce, które jeszcze na wszystko stać.
To wiara, że naprawdę umiem żyć…”

Piosenka „Przyjaźń jest jak drzewo” w wykonaniu szkolnego chóru sprawiła, że nasza młodzież zrozumiała sens i znaczenie prawdziwej przyjaźni w życiu człowieka. Przyjaźń sprawia, że człowiek ma wiarę w siebie i w to, że może dużo osiągnąć, bo nie jest sam.

„Bo z przyjacielem złe chwile przetrzymasz,
On cię przytuli, za rękę potrzyma.
On jest lekarstwem na wszystkie kłopoty,
kruszy bariery, tęsknoty”.

Uczniowie przekonywali, że najważniejsze w życiu są: rodzina, zdrowie, miłość, przyjaźń.
A szczęście można zaznać tyko wtedy, gdy innym daje się radość.

„Na ważne i trwałe wartości w życiu trzeba mieć czas.
Gdy potrzebujesz miłości, okazuj innym miłość.

Gdy potrzebujesz nadziei, bądź źródłem nadziei dla innych.
Gdy potrzebujesz współczucia,  okazuj współczucie innym.
Gdy potrzebujesz przyjaźni, sam bądź  przyjacielem”.

Młodzi artyści zachęcali społeczność szkolną do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek,  przemocy i agresji.  Tylko bez uzależnień można być szczęśliwym i wolnym. Wtedy każdy człowiek może swobodnie rozwijać  swoje pasje i marzenia. Młodzież udzielała wskazówek dotyczących życia i dokonywania w nim właściwych wyborów:
„Nie czekaj na okazję – stwórz ją!

Nie zgadzaj się na mniej – sięgaj po więcej!

Nie porównuj się z innymi – bądź wyjątkowy!

Nie poddawaj się  – uwierz w siebie!

Nie unikaj błędów – ucz się na nich!

Nie roztrząsaj porażek – wyciągaj wnioski!

Nie cofaj się – idź do przodu!

Nie zamykaj oczu – otwórz umysł!

Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki zostali nagrodzeni laureaci konkursów profilaktycznych.

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Nie – dla hejtu,  przemocy i cyberprzemocy” zostali uczniowie  klas V:

I miejsce: Julia Pawłowska kl. Vd
II miejsce: Maja Rutkowska kl. Vd
III miejsce: Maria Lendzińska kl. Vd

Wyróżnienia:

Amelia Wiśniewska kl. Va
Nikola Bartnicka kl. Vd

Laureatami  konkursu plastycznego pod hasłem „Żyję zdrowo, trzymam formę – bez nałogów” – zostali uczniowie klas VI:

I miejsce: Wiktoria Astrau – Jędrkowiak kl. VIa

II miejsce: Paulina Nagórek  kl. VIb

III miejsce: Julia Dądalska kl. VIc
Wyróżnienie:

Emilia Gałązka kl. VIb

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów na temat roli miłości i przyjaźni w życiu człowieka. Wszystkim naszym uczniom życzymy dużo miłości oraz przyjaciół, którzy będą dla nich prawdziwym wsparciem w codziennym życiu.

Jolanta Wojda