Z LEKTURĄ SZKOLNĄ ZA PAN BRAT

„Anaruk chłopiec z Grenlandii”

Streszczenie krótkie

Powieść Anaruk, chłopiec z Grenlandii opowiada o życiu dwunastoletniego Eskimosa Anaruka, który wraz z rodziną mieszka na Grenlandii. Narrator, podróżnik, zaprzyjaźnił się z nim i opowiada czytelnikom, jak żyje dziecko w nieprzyjaznym ludziom, mroźnym świecie. Anaruk wraz z ojcem łowi ryby, poluje, a także bierze udział w zabawach i słucha plemiennych historii. Pewnego razu uratował życie ojcu zaatakowanemu przez morsa, ojciec był z niego bardzo dumny. Życie na Grenlandii jest trudne, ale chłopiec jest szczęśliwy.

Czas i miejsce akcji

Akcja opowiadania dzieje się na Grenlandii, w jednej z wiosek Eskimosów. Wydarzenia rozgrywają się prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku, w czasach, gdy narrator (można go utożsamiać z autorem) podróżował po krajach polarnych.

Plan wydarzeń

  1. Jak wygląda Grenlandia?
  2. Życie na Grenlandii latem i zimą.
  3. Polowania i zabawy wszystkich mieszkańców.
  4. Polowanie Anaruka i jego przyjaciela Omialika na fokę.
  5. Przygotowania do zimy.
  6. Opowieści Eskimosów: o starej kobiecie i jej niedźwiedziu, o tym, dlaczego ptaki mają różne kolory, o strzelbie Tugto (ojca Anaruka).
  7. Atak niedźwiedzia na Tugto i uratowanie przez Anaruka życia ojca.
  8. Uczta pożegnalna dla polarnika.

Charakterystyka bohaterów

Polarnik – jest narratorem opowiadania, podróżnikiem, można wywnioskować, że był w wielu miejscach. Jest ciekaw świata, interesuje go, jak żyją inne narody. Zaprzyjaźnia się z rodziną Anaruka

Anaruk – dwunastoletni eskimoski chłopiec, mieszka z rodziną na Grenlandii. Pomaga ojcu polować, ucząc się jednocześnie wszystkiego, co będzie mu potrzebne w dorosłym życiu. Jest jeszcze momentami lekkomyślny, na przykład podczas polowania na fokę razem z przyjacielem. Nie brak mu jednak odwagi – ratuje życie ojcu, kiedy zaatakował go wielki niedźwiedź polarny, i nie boi się niebezpiecznego zwierzęcia. Jest także odpowiedzialny – potrafi zatroszczyć się o ojca, który zostaje ranny w tej walce, i zawieźć go z powrotem do wioski. Ojciec jest z niego bardzo dumny.

Tugto – ojciec Anaruka, uczy chłopca wszystkiego, co będzie musiał umieć jako dorosły mężczyzna. Bardzo kocha syna i jest z niego dumny. W dzieciństwie marzył o tym, aby kupić sobie strzelbę, ale gdy uzbierał na nią pieniądze ze sprzedaży skór lisów, okazało się, że został oszukany i kupcy sprzedali mu strzelbę starą i bezwartościową, do której nie można było już nawet kupić amunicji, gdyż nie była produkowana.

Problematyka

Utwór ma niezwykłe walory poznawcze – narrator w sposób dokładny i wnikliwy przedstawia czytelnikom życie w trudnych warunkach, jakie panują na Grenlandii. Dowiadujemy się, czym zajmują się Eskimosi – jakie są zajęcia dzieci, a jakie dorosłych, czym zajmują się mężczyźni, a czym kobiety. Obserwujemy, jak mały Anaruk uczy się polować – od tej umiejętności będzie zależało jego życie, gdy dorośnie, a także życie rodziny, którą kiedyś założy. Jednak oprócz pracy Eskimosi potrafią także się bawić – urządzają zabawy, opowiadają sobie wesołe lub smutne historie. Takie wspólnie spędzone chwile bardzo ich ze sobą jednoczą.

Biografia autorów

Alina i Czesław Centkiewiczowie to autorzy licznych powieści, opowiadań, reportaży podróżniczo-przygodowych o lodowych szlakach. Ich książki, napisane na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń z podróży polarnych, zawierają bogaty materiał poznawczy o Arktyce i Antarktydzie. Zawarte w nich treści pokazują piękno śnieżnych terenów, niebezpieczne i pełne przygód wyprawy, odwagę i braterstwo ludzi w obliczu niebezpieczeństwa.
Czesław Centkiewicz urodził się w 1904 roku, zmarł w 1996. Alina Centkiewiczowa, jego żona, urodziła się w roku 1907, zmarła w 1993. Obydwoje byli nie tylko pisarzami, ale przede wszystkim podróżnikami.
Najpopularniejsze ich książki to: Odarpi, syn Egigwy, Zdobywcy bieguna północnego, Na białym szlaku, Opowieści spod bieguna, Fridtjöf, co z ciebie wyrośnie.

 

Testy sprawdzający znajomość lektury

https://test.4free.pl/test/506574/58930

https://www.memorizer.pl/test/17064/anaruk-chlopiec-z-grenlandi/0


Prezentacja multimedialna „Anaruk chłopiec z Grenlandii”

https://www.slideshare.net/danutab43/anaruk-chopiec-z-grenlandii-15817793

 

facebook