„Zagrożenia płynące z Sieci. O ważnej roli rodzica i nauczyciela”

W dniach 8 – 9.11.2023r. odbyło się szkolenie dla rodziców uczniów klas I-III i IV- VI,  wychowawców i nauczycieli. Działania profilaktyczne są odpowiedzią na narastający problem cyberprzemocy wśród coraz młodszego pokolenia ze względu na postęp techniczny, modę na nowoczesne urządzenia telekomunikacyjne oraz brak respektowania przepisów dopuszczających zakładanie kont na różnych portalach społecznościowych.  Podczas spotkania z rodzicami i nauczycielami podkreślono konieczność obserwowania dziecka,
w tym jego stanu psychicznego.  Dominującym stanem psychicznym u dzieci grających
w „agresywne” gry komputerowe jest niepokój, który manifestuje się  w dwóch sposobach zachowania: wycofywaniu się, apatii, obniżonej aktywności lub manifestowaniu agresywności i impulsywności.

Rodziców/ Wychowawców powinny niepokoić następujące zachowania dzieci:

– utrwalenie postaw egocentrycznych,
– zaburzenia w zakresie własnej tożsamości,
– zawężenie zainteresowań i możliwości intelektualnych,
– zmiana języka (zubożenie, techniczny slang, używanie skrótów),
– niekontrolowanie czasu spędzanego w sieci,
– rezygnacja z innych rozrywek i przyjemności,
– ograniczenie  kontaktów z rówieśnikami,
– brak troski o własne zdrowie (zbyt mała ilość snu, nieregularne posiłki) i higienę osobistą.

Zadaniem rodziców jest prowadzenie rozmów z dziećmi na temat zagrożeń płynących z Internetu i wszelkich portali społecznościowych. W relacji z dziećmi i młodzieżą nie trzeba zabierać możliwości korzystania z telefonu czy komputera, ale należy określić jasne zasady ich użytkowania. Już od najmłodszych lat dzieci powinny być uczone co można, a czego nie można robić za pomocą Internetu czy telefonu komórkowego. Powinni mieć świadomość, że poczucie anonimowości w Internecie jest łudzące, gdyż w większości przypadków funkcjonariusze policji  znajdują sprawców cyberprzemocy. Podczas szkolenia zwrócono uwagę na ranking najbardziej agresywnych gier ( są zamieszone w Komputer Świat, 16.10.2023r.)  Dokonując zakupu danej gry komputerowej należy kierować się wiekiem dziecka (w oparciu o system klasyfikacji gier PEGI). Należy uświadamiać młodych ludzi, jak ważne w życiu jest wyrażanie własnych uczuć i emocji. Ta umiejętność może stanowić jeden z czynników chroniących dzieci i młodzież przed zachowaniami ryzykownymi.

Czynniki chroniące przed zachowaniami ryzykownymi dzieci i młodzieży:

– stabilne i bezpieczne środowisko życia ( rodzina),
– dobre relacje z dorosłymi i środowiskiem rówieśniczym,
– pozytywna samoocena,
– umiejętność radzenia sobie ze stresem,
– umiejętność wyrażania emocji,
– rozwijanie pasji i zainteresowań.

Wzmocnienie czynników chroniących stanowi skuteczną ochronę młodego człowieka przed zachowaniami ryzykownymi!

Ważne strony:

www.internetmatters.org.pl

www.sieciaki.pl

www.dzieckowsieci.pl

www.bezpiecznedzieckowsieci.pl

www.fdds.pl

Gdzie należy szukać pomocy?

1. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka     800 12 12 12
  1. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży     116 111
  2. Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci     800 100 100