Zajęcia o charakterze profilaktycznym dla uczniów klas IV-VIII z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu odbyły się 26 października 2023 roku.
W spotkaniu z uczniami uczestniczył st. sierż. Michał Marcinkowski, który omówił tematykę odpowiedzialności nieletnich w oparciu o prezentację multimedialną. Poruszony został problem demoralizacji wśród osób nieletnich, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, hejtu, cyberprzemocy, stosowania używek oraz nierealizowania obowiązku szkolnego. Uczniowie doskonale rozumieją definicję demoralizacji i czynu karalnego. Poruszony został problem bezpieczeństwa dziecka w sieci w ramach prowadzonej przez naszą szkołę profilaktyki zachowań ryzykownych w Internecie. Okazuje się, że nieustannie należy rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń płynących z Internetu i telefonii komórkowej, zarówno w szkole, jak i w domu. Ważne jest, aby nie zabierać możliwości korzystania z nich, ale określić jasne zasady użytkowania, zwłaszcza w czasie wolnym od nauki.
Nasza młodzież zapoznała się z katalogiem środków wychowawczych, jakie może nałożyć Sąd Rodzinny wobec nieletniego:
– udzielenie upomnienia,
– zobowiązanie do określonego postępowania, naprawienia szkody, zadośćuczynienia, wykonania prac społecznych, przeproszenia, podjęcia terapii,
– ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego,
– zastosować nadzór kuratora sądowego lub organizacji społecznej,
– orzec zakaz prowadzenia pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju,
– orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu zabronionego,
– umieścić w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej,
– orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, bądź okręgowym ośrodku wychowawczym.
Przypomniano młodzieży wybrane przepisy Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która weszła w życie z dniem 1 września 2022 roku. Istotne są nowe kompetencje dla dyrektorów szkół.
Nowe kompetencje dyrektora szkoły oraz katalog środków wychowawczych, jakie ma on do swojej dyspozycji opisuje artykuł 4 pkt 4 ustawy: „W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły”.
Podczas spotkania podkreślono znaczenie korzystania ze specjalistycznej pomocy dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, będących w kryzysie i szukających wsparcia. Podczas spotkań
z młodzieżą podkreślono znaczenie świadków przemocy, którzy odgrywają ważną rolę. Oby potrafili w porę zareagować i pomóc osobie pokrzywdzonej.
Gdzie należy szukać specjalistycznej pomocy?
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Bezpłatny kontakt służy pomocy dzieciom i młodzieży, którą oferuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych
Bezpłatny kontakt dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebującym wsparcia i porady psychologicznej, dla rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby z niepełnosprawnościami.
800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Telefon dla dzieci i nastolatków, które odczuwają problemy w szkole lub w domu, potrzebujących z kimś porozmawiać, odczuwających przygnębienie lub które stały się ofiarami przemocy.
800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
Całodobowa i bezpłatna linia, pod którą dyżurują psycholodzy, psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni udzielający porad, ale również przekazujący kontakt do właściwej placówki pomocowej w odpowiednim regionie.
800 120 002 – Niebieska Linia – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
Bezpłatny, czynny całą dobę, kontakt dla osób, które wymagają konsultacji w sprawie przemocy.
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania
Bezpłatna infolinia skierowana do osób z problemem narkomanii, dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich.
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dzieci, jak i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne.
800 -100 -100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci
Mamy nadzieję, że wszelkie nasze oddziaływania profilaktyczne przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa naszych uczniów w Internecie i w relacjach społecznych z rówieśnikami oraz utwierdzą ich w przekonaniu, że warto żyć w zgodzie z zasadami, bez łamania przepisów prawa.
Jolanta Wojda