Tematyka bezpieczeństwa człowieka w różnych sytuacjach życia codziennego jest stałym elementem naszych oddziaływań profilaktyczno-wychowawczych. Dzięki cyklicznemu powtarzaniu zasad bezpieczeństwa nasi uczniowie mają większe szanse, by zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Dnia 24.09.2021 roku, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, odbyło się spotkanie profilaktyczne uczniów klas III i IV z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Płocku aspirantem sztabowym panem Pawłem Pikałą na temat „Zasady bezpieczeństwa w kontakcie z groźnym psem”. W spotkaniu wzięli również udział dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu pan Dariusz Lewandowski i pan Dariusz Staniszewski z Komendy Straży Miejskiej w Sierpcu.
Policjanci przypomnieli uczniom nowe przepisy wprowadzone od 1 czerwca 2021 roku, kładąc szczególny nacisk na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach i korzystanie z oznakowanych przejść dla pieszych. Wprowadzony został przepis zakazujący pieszym korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko. Spotkania z funkcjonariuszami policji są ważne, gdyż zależy nam, by nasi uczniowie przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz nauczyli się odpowiedniego zachowania w sytuacjach prawdziwego zagrożenia.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z psem szkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, który rozpoznaje 18 grup zapachowych. Psy policyjne są szkolone w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po szkoleniu mogą służyć jako psy patrolowe, psy patrolowo – tropiące i tropiące. Uczniowie uczyli się postawy, jaką należy przyjąć w sytuacji ataku i kontaktu z nieznanym lub groźnym psem. Jest to tzw. pozycja „na żółwia”, podczas której chronimy głowę, szyję, zaplatamy ręce i zakładamy je za kark z tyłu głowy.
Dzieci bardzo chętnie uczyły się tej pozycji. Pan policjant zwrócił uwagę uczniów, by potrafili zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji kontaktu z groźnym psem. Wówczas należy zachować tzw. „zimną krew” i powoli wycofywać się, należy szukać wzrokiem osób znajdujących się w pobliżu i poprosić o pomoc, nie można patrzeć psu w oczy i wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Pokaz bardzo podobał się naszym uczniom. Mamy nadzieję, że przyczyni się do stosowania przez nich zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu.
Jolanta Wojda