ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W KONTAKCIE Z PSEM

W naszej szkole kładziemy duży nacisk na działania profilaktyczne. Tematyka bezpieczeństwa uczniów w różnych sytuacjach  życia codziennego jest stałym elementem naszych oddziaływań wychowawczych. Dzięki cyklicznemu powtarzaniu  zasad bezpieczeństwa nasi uczniowie mają większe szanse, by  zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.. Dnia 15.10.2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa,  odbyło się spotkanie profilaktyczne  uczniów klas III i IV  z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Płocku aspirantem sztabowym  Pawłem Pikałą na temat „Zasady bezpieczeństwa w kontakcie z  psem”.  W spotkaniu wzięli również udział dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu pan Dariusz Lewandowski i pan Dariusz Staniszewski z Komendy Straży Miejskiej w Sierpcu.. Panowie przybliżyli dzieciom zasady, jakich powinien przestrzegać każdy właściciel pieska. Spotkania z funkcjonariuszami  policji są ważne, gdyż zależy nam,   by nasi uczniowie jak najszybciej nauczyli się odpowiedniego zachowania w sytuacjach prawdziwego zagrożenia. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z psem szkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Jest to suka Figa, która rozpoznaje 18 grup zapachowych.  Psy policyjne są szkolone w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po szkoleniu mogą służyć jako psy patrolowe, psy patrolowo – tropiące i tropiące. Bardzo ważne jest, by uczniowie zapamiętali postawę,  jaką należy przyjąć w sytuacji ataku i kontaktu z nieznanym lub groźnym psem. Jest to tzw.  pozycja „na żółwia”, podczas której chronimy głowę, szyję, zaplatamy ręce i zakładamy je za kark z tyłu głowy. Dzieci bardzo chętnie uczyły się tej pozycji. Niektórzy pamiętali pozycję „na żółwia” z zeszłorocznego spotkania i utrwalali zdobytą wcześniej wiedzę.  Pan policjant zwrócił uwagę uczniów, by potrafili zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji kontaktu z groźnym psem. Wówczas należy zachować tzw. „zimną krew” i powoli wycofywać się,  należy szukać wzrokiem osób znajdujących się w pobliżu i poprosić o pomoc, nie można patrzeć psu  w oczy i wykonywać żadnych gwałtownych ruchów.  Pokaz bardzo podobał się naszym uczniom.  Mamy nadzieję, że przyczyni się do  stosowania przez nich zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Jolanta Wojda