W każdym z nas, w którymś momencie życia, pojawia się poczucie przynależności do narodu, wyznawanej wiary. Wszyscy czujemy się za nią odpowiedzialni i dumni, że do niej należymy. My- uczniowie klas siódmych tę chwilę przeżyliśmy.
Gdy dowiedzieliśmy się o możliwości wzięcia udziału w projekcie „Szkoła Dialogu” z radością zgodziliśmy się na uczestnictwo w nim , gdyż chcieliśmy dowiedzieć się więcej o innych narodowościach, kulturach i przedstawicielach innych wyznań.
Byliśmy i nadal jesteśmy chętni do pogłębiania naszej wiedzy na temat ludzi żyjących wokół nas, o których mimo wszystko tak mało wiemy.
5 kwietnia 2018 r. rozpoczęliśmy wspólnie z paniami Małgorzatą Kruszewską oraz Agnieszką Gwiazdowicz realizację projektu „Szkoła Dialogu” . Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią Żydów – dawnych mieszkańców polskich miast i miasteczek. Udział w pierwszych dwóch warsztatach pozwolił nam na zdobycie wiedzy niezbędnej do przygotowania wycieczki w miejsca związane z Żydami w Sierpcu.
W trakcie trwania warsztatów zgłębialiśmy wiedzę o kulturze i religii społeczności żydowskiej poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Miały one na celu nauczenie nas pracy zespołowej, zintegrowanie oraz zapoznanie z historią narodu żydowskiego.
Poznaliśmy też tragiczną historię Żydów z czasów II wojny światowej.
Warsztaty odbyły się ponownie 10 maja 2018 r. Wybraliśmy się razem na próbną wycieczkę śladami miejsc związanych z sierpecką społecznością żydowską. Po powrocie dokonaliśmy wspólnej analizy i dopracowaliśmy szczegóły przedsięwzięcia. Zmęczeni, ale szczęśliwi zabraliśmy się do dalszej pracy.
11 maja to, niestety, ostatni dzień zajęć, w trakcie których dyskutowaliśmy o współczesnym życiu żydowskim. Był to także dzień wprowadzenia ostatecznych poprawek.
Po skończonych warsztatach przygotowaliśmy program wycieczki.
28 maja 2018 roku to dzień, kiedy podsumowaliśmy realizację projektu „Żydzi – zapomniani mieszkańcy Sierpca”. Gości- dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli historii z sierpeckich szkół wraz z uczniami zabraliśmy na wycieczkę do miejsc związanych z Żydami. Nim wyruszyliśmy w drogę goście obejrzeli prezentację multimedialną, poczęstowali się macą z miodem, doskonałymi rogalikami i ciastem bakaliowym. Odwiedziliśmy takie miejsca jak: biblioteka żydowska przy ulicy Żeromskiego, jatki, dom przy ulicy Chopina 16- miejsce urodzenia Abrahama Neumanna; getto; targ rybny; synagoga; dom rabinów; cmentarz żydowski.
Pod pomnikiem na cmentarzu złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze. Na zakończenie wycieczki uczestnicy otrzymali specjalne Certyfikaty.
Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować Pani Grażynie Kłos- regionalistce, zakochanej w historii Sierpca, która rozbudziła w nas pasję do historii regionalnej.
Pani Grażyna przekazała nam wiele interesujących informacji o naszym mieście.
Dziękujemy również na pomoc Panu Michałowi Weberowi – Dyrektorowi Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca.
Na długo zapamiętamy ten dzień. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii.
Zespół projektowy.